Na Dan državnosti Srbije u Kragujevcu će, prema najavama na društvenim mrežama, biti održana petnaestočasovna blokada za 15 žrtava pada nadstrežnice Železničke stanice u Novom Sadu. Blokada će početi u 9 sati ujutru na Lepeničkom bulevaru i trajaće do ponoći. – Mogući produžetak će biti izglasan na građanskom plenumu, ukoliko do njega dođe, navodi se u tekstu najave.
Protest pod nazivom „Sretnimo se na Sretenje“, organizuju kragujevački studenti koji već dva meseca blokiraju rad svojih fakulteta. – Sretenje je dan kad se sreću zima i leto, ropstvo i sloboda, bezakonje i ustav. Sretenje je dan za dizanje glave i glasa, za verovanje i preduzimanje, za razgovor i okupljanje, navedeno je u objavi.
Organizatori očekuju veliki broj studenata sa drugih univerziteta, a naknadno će biti objavljen i detaljan plan protesta, te da li će biti akcija poput studentskog marša od Beograda do Novog Sada. Protesti i blokade fakulteta širom Srbije počeli su, da podsetimo, neposredno nakon pada nadstrešnice Železničke stranice u Novom Sadu. Sa blokadom fakulteta počeli su, da podsetimo, najpre studenti Fakulteta dramskih umetnosti u Beogradu i to pre dva meseca, da bi im se vremenom pridružili i studenti u Beogradu, Novom Sadu, Nišu i Kragujevcu, ali i mnoge srednje škole širom Srbije.
Studentski bunt čiji je pad nadstrešnice neposredan povod u Kragujevcu su pokrenuli studenti FILUM-a i odseka psihologija koji u blokadi drže rektorat Univerziteta još od 6. decembra, a od 16. decembra prošle godine svih šest kragujevačkih fakulteta nalaze se u blokadi. Studenti su blokade počeli tražeći objavljivanje kompletne dokumentacije vezane za rekonstrukciju Železničke stanice u Novom Sadu, koja je nedavno rekonstruisana, a čija se nadstrešnica srušila 1. novembra zbog čega je nastradalo 15 ljudi, kao i procesuiranje odgovornih za ovaj događaj.
Tražili su i odbacivanje optužbi protiv studenata privedenih na skorašnjim protestima, kao i podnošenje krivične prijave od strane MUP-a protiv lica koja su napala studente. Zahtevali su i da se novac koji je bio namenjen stranim fakultetima, zbog kojih je država htela da promeni Zakon o visokom obrazovanju, preusmeri akreditovanim visokoškolskim ustanovama u Srbiji.