≫
Vreme čitanja: oko 2 min.
≫
Vreme čitanja: oko 2 min.
Na nekoliko minuta hoda od samog centra grada nalazi se ulaz u velelepni park Bukovičke banje
Foto: Telegraf.rs/Aleksandra Blažević
Nisu bez razloga članovi dinastije Obrenović upravo Bukovičku banju odabrali za gradnju svoje letnje rezidencije.
Podno planine Bukulja, u srcu Šumadije, leži grad Aranđelovac. A u njemu, pravi skriveni biser u vidu Parka Bukovičke banje i same banje.
Na nekoliko minuta hoda od samog centra grada nalazi se ulaz u velelepni park Bukovičke banje.
Park bogat delima vrhunskih umetnika
Bukovička banja deo je grada Aranđelovca, uzevši u obzir da se kroz gradski park, koji pripada banji stiže nakon svega nekoliko minuta hoda do samog centra grada.
Šetnja parkom ove banje posebno je zanimljiva i to ne samo zbog obilja zelenila, već i zbog brojnih skulptura koje se u njemu nalaze.
Pa otkud tolike skulpture, izrađene od belog, nadaleko čuvenog venčačkog mermera, u parku Bukovičke banje?
Foto: Shutterstock
Manifestacija koja je poprimila međunarodni karakter i koja je i zaslužna za mogućnost da posetioci Parka Bukovičke banje vide svu tu lepotu, organizovana je prvi put 4. jula 1968. godine. Uz smotru Mermer i zvuci, nedugo zatim dodate su još dve i to Međunarodni festival Svet keramike i Simpozijum skulpture Beli Venčac, navodi “Mermerizvuci”.
Upravo se dela sa tih manifestacija potom izlažu u Parku Bukovičke banje. Među čak 78 umetničkih dela, koliko ih broji zbirka ovog neobičnog muzeja na otvorenom, izuzev dela “Sfinga” vajara Ivana Meštrovića, mogu se videti i skulpture “Školjka”, Otoa Loga i “Rađanje”, koju je izradio vajar France Rotar.
Foto: Shutterstock
Neke od posebno interesantnih su i skulptura simbolično nazvana “Samo vas posmatram”, koju je izradio Slavko Živanović, te ona koja nosi naziv “Ja volim Ameriku i Amerika voli mene”, autora Mrđana Bajića, navedeno je na “Muzejnaotvorenom”.
Lečenje u Bukovičkoj banji
Sam boravak u ovoj, može se reći vazdušnoj banji, šetnja parkom i uživanje u svežem vazduhu koji dopire sa planine Bukulje smatraju se odličnim za oporavak, a spas u Bukovičkoj banji mogu naći mnogi.
Foto: Shutterstock
Kako je navedeno na zvaničnoj veb-prezentaciji ovog lečilišta, osim elektroterapije i termo, odnosno hidroterapije, u ponudi su i kineziterapija, limfna drenaža, akupunktura i mehanoterapija.
Video: Snimci nakon požara koji je izbio na Starom zdanju: Tužan prizor u Aranđelovcu
(Ona.rs)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Najnovije iz rubrike Putovanja
Izvor: Link