Na regionalnom takmičenju učeničkih kompanija u Kragujevcu, koje je trajalo dva dana, učestvovala su 34 srednjoškolska tima iz centralne i jugozapadne Srbije. Oni su ponudili svoje proizvode i usluge, a žiri je ocenjivao njihove kompanijske izveštaje, prodajne veštine i jedinstvenost ponude. Pobednik iz jugoistične Srbije je Medicinska škola Čačak, a centralne Gimnazija Kruševac. Među pet kompanija koje su dobile „specijalne pozivnice” za Nacionalno finale je i tim „Bee Wax” iz Ekonomske
škole u Kragujevcu.
Prvi dan su se okupili srednjoškolci iz Prijepolja, Čačka, Ivanjice, Požege, Šapca, Užica, Krupnja, Guče i Gornjeg Milanovca, a njihovi vršnjaci iz Kruševca, Kragujevca, Paraćina, Požarevca, Batočine, Knića, Lapova, Trstenika, Velike Plane, Varvarina i Svilajnca predstavili su svoje ideje dan kasnije.
Učenička kompanija je najpoznatiji program „Dostignuća mladih” koji obezbeđuje osnovno ekonomsko obrazovanje za učenike srednjih škola i sprovodi se širom sveta. Program traje preko cele školske godine, a Evropska komisija ga je označila kao najbolji primer preduzetničkog obrazovanja. Učenici koji su „zaposleni” u ovim kompanijama tokom školske godine stiču znanja o tržišnoj ekonomiji i preduzetništvu kroz programe „Dostignuća mladih” i svoju kompaniju vode od osnivanja do izrade kompanijskog
izveštaja i zatvaranja kompanije.
Učenici su „odmerili snage” sa svojim vršnjacima, a najbolje kompanije učestvovaće na Nacionalnom finalu u Beogradu, zajedno sa pobednicima ostalih regionalnih takmičenja (jugoistočna Srbija, Vojvodina i Beograd). Najbolja učenička kompanija na nacionalnom nivou predstavljaće Srbiju na evropskom takmičenju najboljih učeničkih kompanija koje će biti održano u julu ove godine u Istambulu.
Takmičenje organizuje „Dostignuća mladih” u Srbiji, uz saradnju i finansijsku podršku Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID), NCR fondacije, Ministarstva prosvete i tržnog centra BIG.
Iz Kragujevca i šumadijskih opština, učestovala su tri tima iz Ekonomske škole, iz Prve kragujevačke gimnazije i iz srednje škole „Nikola Tesla” u Batočini. Sa nekima od njih smo razgovarali i videli da su to zaista kreativne i primenljive ideje, koje zavređuju pažnju. Evo kakve su ideje i proizvode oni predstavili.
„EKOPLUM”, PRVA KRAGUJEVAČKA GIMNAZIJA
Briket od koštica šljiva
Iz Prve kragujevačke gimnazije svoj proizvod je predstavila kompanija „EkoPlum”, koja se bavi izradom briketa od koštica šljiva koje ostanu od „džibre” nakon pravljenja rakije. Tim se sastoji od učenika različitih razreda.
– Izabrali smo šljivu zato što je Srbija zemlja rakije, a najviše se proizvodi od ovog voća. Ostatak ostane neiskorišćen i destilerije plaćaju da se on odveze. Ovim načinom bi rešili taj problem, ali i napravili brikete koji su pogodni za grejanje, objašnjava učenica prvog razreda Kragujevačke gimnazije Lena Stanković.
Kaže da se ovom idejom bave već pet meseci i da su napravili anketu koju popunjavaju oni koji samostalno peku rakiju, ali i destilerije, kako bi vidili gde ostavljaju ostatke, na koji način se greju i koliko novca troše za grejanje na godišnjem nivou. Iz destilerije su im rekli da bi njihov proizvod mogao da se primeni i da je isplativ. Istraživali su na internetu i konsultovali se sa Fakultetom inženjerskih nauka, na kojem su ovaj proizvod usavršili.
– Briketi već mogu da krenu u proizvodnju, a planiramo da ih predstavimo i na Danima šljive koji se održavaju krajem jula u Kragujevcu, kaže Lena.
„EXOTICAS”, „NIKOLA TESLA” BATOČINA
Šampon od pirinčane vode
– Našu kompaniju „Exoticas” čini pet članova i osmislila je proizvod za brži rast kose na bazi pirinčane vode sa dodatkom lekovitih biljaka kamilice, lavande i ruzmarina. Svaka od tih biljaka pospešuje volumen i sjaja kose, objašnjava Milica Stojanović, učenica trećeg razreda srednje škole „Nikola Tesla”u Batočini.
Odakle ideja baš za ovaj proizvod? Ona kaže da je povod nastao kada je njihov drug morao da ošiša veoma dugu i oštićenu kosu i zbog toga je bio veoma tužan.
– Istraživali smo u biblioteci i na internetu uz pomoć profesorke hemije i lokalnog farmaceuta i došli do saznanja da su žene u Kini prale kosu šamponom na bazi pirinčane vode. Hteli smo da osmislimo proizvod koji ne postoji, a na bazi je pirinčane vode. Imamo već gotov proizvod i potražnja se povećava. Nekoliko frizerskih salona je poručilo po dvadeset flašica našeg šampona. Plan nam je da dobijemo sertifikat i da proširimo prodaju, kaže Milica.
Svako je dobio zaduženja iz oblasti koju dobro poznaje. Ekipu čine članovi drugog, trećeg i četvrtog razreda. Milica je „direktor proizvodnje”, a tu su i generalni direktor, njegov zamenik, direktor finansija i marketinga. U zavisnosti od tima do tima, broj učesnika se menja.
„BEE WAX”, EKONOMSKA ŠKOLA KRAGUJEVAC
Voštane krpe umesto plastičnih kesa
Teodora Mihailović i Danica Petković učenice su četvrtog razreda Ekonomske škole u Kragujevcu. NJihovu grupu čine četiri člana i kažu da su „odeljenska ekipa”, a njihov slogan je „Počni od sebe i sačuvaj planetu”. Imaju podeljene uloge, generalnog direktora, direktora marketinga, prodaje i proizvodnje.
– Naša kompanija „Bee Wax” bavi se izradom voštanih krpa za čuvanje svežine hrane. One zamenjuju plastičnu foliju, a idemo ka tome da mogu da zamene čak i plastične kese, na primer za pakovanje užine i slično. Plastična folija sama po sebi je nezdrava, šteti prirodi i ne može da se upotrebi u reciklaži. Voštana krpa može da se iskoristi više puta, vodootporna je, samo treba da se opere hladnom vodom, da se vosak ne bi istopio, objašnjava Danica Petković.
Teodora Mihailović dodaje da ukoliko se vosak istopi, postoji mogućnost obnove krpe, tako što se prepegla preko pek-papira. Nepromočiva je, može da se pored hrane čuva i tečnost. Napravljena je od sto posto prirodnih sastojaka, tako da je biorazgradiva.
Kažu da im je trebalo svega nekoliko dana da osmisle proivod i da sama proizvodnja nije zahteva. Proizvod su pravili u kućnim uslovima, pomoću kuhinjskih aparata kojima su topili vosak. Reklamiraju se preko instagram stranice i kažu da ima dosta zainteresovanih.
– Drago nam je što smo probudile svest i što ima nekog ko će da nas sasluša i primeni. Cilj nam je da sprečimo zagađenost i doprinosimo boljoj budućnosti, kažu ove učenice.
Izvor: Link