Prema podacima do kojih je Danas došao sa sajta Agencije za sprečavanje korupcije i Agencije za privredne registre, predsednici šumadijskih opština primaju plate u rasponu od 83.000 do 95.000 dinara.
Većina predsednika opština nema prijavljenu ušteđevinu, nisu vlasnici nepokretnosti, a od pokretne imovine imaju automobile, stare i preko 15 godina.
Prema podacima do kojih smo uspeli da dođemo, a pre svega od Agencije za sprečavanje korupcije, niko od njih ne prima duple plate.
Stara radna mesta, kao i primanja su u fazi mirovanja, što je i status privatnih firmi, koje su imali do izbora na funkciju.
Ipak, nekima se imovina tokom godina “predsednikovanja” uvećala, dok su drugi otuđili deo automobila, koje su ranije imali.
Srećko Ilić prima 90.000 na ime mesečne plate od opštine Knić. Od nepokretne imovine prijavio je 3,6 hektara livade, gde je jedini vlasnik, a što je nasledio.
Od pokretne imovine ima auto „ford fokus“ iz 2003. godine, nema ušteđevinu ni depozite u domaćim niti stranim bankama.
Srećko Ilić, nastanjen u Gruži, rođen je 1972. godine u Kragujevcu, po zanimanju elektrotehničar. Poslednjih 12 godina je preduzetnik.
U APR-u postoji aktivna firma iz Gruže pod nazivom EMI Gruža inženjering, vlasnika Srećka Ilića, čija je dalatnost tehničko savetovanje i inženjerski dizajn.
Firma je u statusu privremenog prekida od 4. septembra 2020. godine, ali nije ugašena jer je status aktivan. Ilić je član SNS-a.
Igor Petrović prima platu od opštine Topola u mesečnom iznosu od 94.104,46 i Agenciji za sprečavanje korupcije nije prijavio druge prihode.
U vlasništvu nema nekretnine niti pokretna dobra poput automobila ili novčanih uloga i depozita. Igor Petrović rođen u Topoli 1979.
Malo toga se može naći o Igoru Petroviću i njegovoj političkoj karijeri. Na Vikipediji, na primer, stoji da je srpski novinar, pisac i političar i da je objavio nekoliko knjiga i publikacija.
Zna se da je osnovao je Grupu građana Novi ljudi – bolja Topola sa kojom na lokalnim izborima, 24. aprila 2016. godine, osvaja 13,41 odsto glasova, dobijaju šest odbornika i postaju druga po snazi politička opcija u Topoli.
Nakon izbora za predsednika opštine Topola, Petrović nastvlja sa promenama političkih dresova.
Naime, potpisao je pristupnicu stranke Bolja Srbija, koju predvodi nekadašnji predsednik opštine Topola, Dragan Jovanović.
Iz njegove prethodne stranke SNS, stižu najave da će biti isključen iz te stranke, ali ovim potezom je promenjena većina u skupštini opštine i SNS više nije na vlasti u Topoli.
Zdravko Mladenović prima platu od 92.645,47 dinara od opštine Batočina. Rođen je u Kragujevcu 1977. godine.
Po obrazovanju je profesor matematike, a od 2016. obavlja funkciju predsednika opštine Batočina. Do izbora za gradonačelnika bio je direktor srednje škole “Nikola Tesla”.
Član je Srpske napredne stranke. Izborom na mesto predsednika opštine Batočina 15. jula 2016. godine prelazi na platni spisak opštine. Od 21. avgusta 2020. godine, u prijavi Agenciji za sprečavanje korupcije navodi da je vlasnik automobila BMW 318D iz 2006. godine.
U prijavi, takođe, navodi da nema ušeteđevinu, niti nepokretnu imovinu, kao ni druge prihode osim plate.
Boban Miličić, predsednik opštine Lapovo, prema najsvežijoj prijavi podnetoj Agenciji za sprečavanje korupcije Miličić, prima platu od opštine u mesečnom iznosu od 95.000 dinara.
Rođen je u Smederevskoj Palanci 1987. godine. Član je Srpske napredne stranke. Po zanimanju je master sporta i fizičkog vaspitanja.
Ono što je zanimljivo je da je Miličić tokom obavljanja ove funkcije zapravo “osiromašio”.
Naime, u prijavi iz 2017. godine navodi da od pokretne imovine raspolaže automobilom marke BMW 320i iz 2000. godine i „citroen C4“ iz 2007. godine stečenih ugovorom o poklonu.
U najnovijoj prijavi ovih automobila nema. Miličić takođe nema ušteđevinu u domaćim ili stranim bankama, kao ni bilo kakvu nepokretnu imovinu, stoji u prijavi.
Bojan Radović, predsednik opštine Aranđelovac, pripada jednom od retkih predsednika šumadijskih opština koji pored mesečne plate od 83.085 dinara ima prijavljenu i pokretnu i nepokretnu imovinu.
Radović ima u vlasništvu tri kuće. Jedna je površine 150 kvadrata i nad njom ima trećinu vlasništva. Jedini je vlasnik još dve kuće, jedne površine 31 kvadrat i druge od 44 kvadrata.
Bojan Radović takođe jedini vlasnik poljoprivrednog zemljišta površine 3,2 hektara.
Sve nepokretnosti stekao je kao nasledstvo ili poklon. On takođe ima i automobil marke „opel astra“ iz 2008. godine koji je stekao kupovinom.
U prijavi Agenciji za sprečavanje korupcije naveo je da ima depozite i štedne uloge u domaćim ili stranim bankama i finansijskim institucijama. Bojan Radović je član Srpske napredne stranke.
Nenad Savković, predsednik opštine Rača među retkima je koji ima prijavljenu nepokretnu i pokretnu imovinu.
Pored plate od 95.000 dinara koju dobija od opštine, Nenad Savković raspolaže kao jedini vlasnik spratnom kućom od 105 kvadrata, koju je dobio u nasledstvo.
Deo nasledstva je i oranica od osam hektara, ali i šuma površine jednog hektara. Zanimljivo je da se ova nasleđena njiva od osam hektara uvećala.
U prijavi od 12. juna 2020. godine njena površina je bila nepunih sedam hektara, da bi već u prijavi od 31. decembra iste godine dostigla površinu od osam hektara, a da se osnov sticanja nije promenio.
Takođe, zapaža se promena i voznog parka kojim raspolaže Nenad Savković. Pre samo godinu dana u vlasništvu je ima tri automobila, „landrover“ iz 2002. godine, tu je bila još i „kia rio“ iz 2003. i „citroen“ iz 2009.
Trenutno ima samo Citroen iz 2009. godine koji je kupio. Ni Savković nema prijavljenu ušteđevinu u bankama.
Više vesti iz ovog grada čitajte na posebnom linku.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.
Izvor: Link