Western film ili Srbija 2023. godine?
Nakon sinoćnjeg incidenta pucnjave u blizini Osnovne škole “21. oktobar”, građani su zabrinuti za bezbednost svoje dece dok nova školska godina brzo dolazi. Pucnjava je izazvala paniku među roditeljima i decom na školskom dvorištu, a susedi su opisali trenutak kao zastrašujući, podsećajući na pucnjavu iz vatrenog oružja.
Ovo nije prvi put da se školska bezbednost stavlja pod pitanje.
Uoči početka nove školske godine, Ministarstvo prosvete i Ministarstvo unutrašnjih poslova su najavili zajedničke mere kako bi se povećala bezbednost učenika. Prema najavama, od 1. septembra, policajci će biti prisutni u svim školama tokom čitavog dana – pre, za vreme i nakon časova. Pored toga, jačaće i patrole u blizini škola te će se obratiti posebna pažnja na regulisanje saobraćaja oko školskih objekata.
Iako se očekuje da ova nova inicijativa doprinese bezbednosti učenika, skeptici upozoravaju na potrebu temeljnog razmatranja efikasnosti ovih mera. Pitanja se postavljaju u vezi s mogućim dugoročnim rešenjima za bezbednost škola i dece. Nesigurnost koju je izazvao sinoćnji incident dodatno podstiče zabrinutost među građanima i roditeljima.
Što se tiče nemilog događaja u blizini Osnovne škole “21. oktobar”, čekamo informacije od nadležnih i šta se zapravo dogodilo.
Jedini put ka rešenju: Aktivna saradnja svih aktera u zaštiti dece
U svetlu nedavnih događaja, postaje jasno da je bezbednost dece prioritet koji zahteva sveobuhvatnu saradnju. Aktivna koordinacija između učenika, roditelja, obrazovnih institucija i policije ključna je za stvaranje sigurnog okruženja. Ujedinjeni napori svih ovih aktera mogu pružiti najbolju zaštitu za našu decu. Gradjani-roditelji takođe imaju ključnu ulogu u ovom procesu: svaku sumnjivu aktivnost treba odmah prijaviti nadležnim organima, kako bi se preventivno delovalo i očuvala bezbednost svih učesnika školskog sistema.
Bezbednost dece ne sme ostati pitanje koje se rešava površno, već zahteva duboko promišljanje i celovite mere kako bi se stvorilo okruženje u kojem se svako dete oseća zaštićeno i sigurno.
Podsetimo: Porodice ubijene dece iz “Ribnikara” tužile školu, a evo zbog čega
Članovi porodica dece ubijene u OŠ “Vladislav Ribnikar” pored tužbe protiv dečaka ubice i njegovih oca i majke kojom zahtevaju naknadu nematerijalne štete podneli su tužbu i protiv škole u kojoj se desila nezapamćen masakr, potvrđeno je za “Blic”.
Prema informacijama koje posedujemo oni su školu tužili za naknadu nematerijalne štete, jer su školi njihova deca bila poverena, bila su u toj ustanovi u trenutku pucnjave i ubijena su.
Jedna od porodica tužila je i državu Srbiju.
– U tom zahtevu stoji da je država osnivač škole gde su deca ubijena – kaže izvor “Blica” upoznat sa slučajem.
Kako je “Blic” ranije pisao, nakon što su porodice predložile da se prema majci i ocu dečaka ubice odrede privremene mere zabrane raspolaganja imovinom i novcem imali su rok od 30 dana da pokrenu tužbu. Isprva su tužbu podnela četiri člana jedne porodice protiv majke dečaka i zatražili odštetu od oko 300.000 evra.
Ubrzo nakon toga, privatnu tužbu je podnelo još 27 članova porodica ubijenih. Tuženi su dečak ubica (14), njegova majka i otac.
– Tužba je podneta zbog naknade nematerijalne štete za pretrpljene duševne bolove usled smrti bliskog lica, kao i na ime pretrpljenog straha – kaže izvor “Blica”.
Šta ova tužba znači?
Iako je dečak ubica maloletan, tužba protiv njega nije krivični postupak, već deo procedure u parničnom postupku. U parničnom postupku gde ne postoji krivično delo, već “štetni događaj”, a dečak ubica je označen kao neko ko je tu štetu izazvao i moraće da ima zakonskog zastupnika, jer je maloletan.
– Dečak nema imovinu. Tužen je formalno, a njegovi roditelji su ti koji će na kraju odgovarati – objašnjava izvor “Blica”.
Izvor: Blic