Stranka “Zajedno” pokrenula je online peticiju “Sačuvajmo Gružansko jezero! Da se ne ponovi Zrenjanin i Užice, da ne ostanemo bez vode za piće!”. U toj političkoj organizaciji tvrde da je stanje na Gružanskom jezeru alarmantno i da je potrebno da svi zajedno udružimo snage, pokažemo koliko nam je stalo i da se izborimo za zdravu pijaću vodu za Kragujevac i za potencijal koji ima Knić na čijoj se teritorije opštine nalazi jezero.
Sa cilj da se sačuva Gružansko jezero, stranka “Zajedno” je pokrenula online peticiju.
“Zrenjanin je nekada imao zdravu pijaću vodu, više nema. Užice je dugo bilo bez vode za piće, Ćuprija je takođe pogođena! Ne smemo da dozvolimo da se to dogodi i u Kragujevcu”, saopšteno je iz stranke “Zajedno”.
U tekstu peticije se navodi da ona za početak ima tri cilja, a to su:
1. Da Prostorni plan područja posebne namene sliva akumulacije Gruža koji se radi obuhvati sve probleme i moguća rešenja kod Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture. Ingerencije i nadležnosti opštine Knić i grada Kragujevca su u sukobu interesa i rezultat je da se na jezeru gradi i hotel. Postoji puno jako skupih i luksuznih vikendica. Ima 78 naloga za rušenje (odgovor iz nadležnog Ministarstva). Opština Knić ima interes da se gradi što više zbog poreza na imovinu i poveća prihode od turizma i ribolova. Grad Kragujevac ima interes da ima zdravu pijaću vodu ali kontrole nema.
2. Da se ponovo formira Кomisija za određivanje i održavanje zona i pojaseva zaštite izvorišta vodosnabdevanja od strane Ministarstva zdravlja.
3. Da JKP “Vodovod i kanalizacija” iz Kragujevca ima obavezu da po potrebi vrsi analizu na cijanotoksine u akreditovanim laboratorijama i da obavestava javnost u slucajevima jakog “cvetanja” da se voda ne bi koristila ni za plivanje, ribolov i duzi boravak!
Iz Stranke “Zajedno” poručuju da su u saradnji sa udruženjem “Ekomar” pokrenuli pre mesec dana borbu za Gružansko jezero kroz institucije.
“Kako bi se nad Gružanskim jezerom uspostavila kontrola važno je da se razume problem i da postoji realan plan. Prostorni plan područjna posebne namene (u daljem tekstz PPPN) koji je aktivan je još iz 1976. godine. Problem i što je jezero “okupirano” privatnim licima. Umesto da država i lokalne samouprave vode jezero i akumulaciju, sada kontrola koje ima nedovoljno ne može prići jezeru. Izdvojili smo ključne tačake za trajno rešenje akumulacije Gruža i sve je već zvanično prosleđeno resornim Ministarstvima”, zaključuju u stranici “Zajedno“.
Inače, da je stanje na Gružanskom jezeru zabrinjavajuće tvrde i u kragujevaćkom Javnom komunalnom preduzeću “Vodovod i kanalizacija”. Opširnije ovde: “Vodovod”: Na Gružanskom jezeru stanje ZABRINJAVAJUĆE – Sve više nelegalnih objekata i smeća.
Izvor: Link