Srbija je dokazala da je država koja rado prihvata inovacije i tehnologiju, što je među ključnim elementima zbog kojih Srbija i Sjedinjene Američke Države (SAD) mogu zajedno mnogo da urade u budućnosti, izjavio je danas ambasador SAD u Beogradu Kristofer Hil.
On je na konferenciji o digitalnoj transformaciji u Jugoistočnoj Evropi „Sinergija 23“ rekao da su SAD najveći trgovinski partner Srbije u oblasti usluga, naročito u IT sektoru.
Hil je istakao da informacije nisu krajnji cilj, jer one vode do znanja koje nas približava krajnem cilju, a to je mudrost, i da nije dovoljno da se kompanije samo usklade sa velikom brzinom razvoja, već da znaju da informacije koriste na mudar način, što je uloga i kompanije Majkrosoft.
Hil je istakao da je važno da IT kompanije shvate da je razvoj njihovih proizvioda „timski sport“ iako se često govori o pojedincima koji su postigli izuzetne stvari, kao što je Nikola Tesla.
On je rekao da je Tesla mnogo doprineo razvoju sveta i da je inspiracija za napredak.
Hil je rekao da je Majkrosoft u Srbiji pokazao da je sposoban da stvara partnerstva koja su primetna svuda u IT sektoru i zaključio da je shvatanje partnerstva od suštinskog značaja.
„IKT sektor jedna od glavnih poluga prosperiteta Srbije“
Ministar informisanja i telekomunikacija Mihailo Jovanović rekao je da je za Srbiju posebno važno da domaće IT kompanije uspešno pariraju kolegama u svetu, proizvodeći IT rešenja i za domaće tržište i za izvoz.
On je naveo da je IKT sektor jedna od glavnih poluga prosperiteta Srbije jer je 2022. godine taj sektor izvezao proizode ukupno vredne 2,7 milijardi evra, dok je pre 10 godina bio 375 miliona evra.
Za devet meseci ove godine izvoz IKT sektora bio je 2,5 milijardi evra što je 32 odsto više nego u istom periodu 2022. godine, naveo je Jovanović.
On je istakao da trenutno izvoz IKT usluga čini više od četvrtine ukupnog izvoza svih usluga i da je suficit IKT sektora u ukupnom suficitu svih usluga učestvuje sa 92,5 odsto.
Jovanović je naveo da će takvim tempom svaka naredna godina biti rekordna i da je očekivani izvoz za 2023. godinu 3,8 milijardi evra.
„Budućnost u obrazovanju, nauci, istraživanju i razvoju“
Ministarka nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Jelena Begović rekla je da se informcione tehnologije i veštačka inteligencija spajaju sa drugim rastućim tehnologijama kao što su bionauke i biotehnologije.
Ona je istakla da je budućnost u obrazovanju, nauci, istraživanju i razvoju zbog čega je veoma bitno da Srbija privuče što veći broj kompanija i da imaju istraživačko-razvojne centre.
Takvi centri omogućavaju našoj deci da imaju dobre poslove, da biraju šta će da rade i da se edukuju, zbog čega su kompanije kao Majkrosoft najboji mogući pokazatelj da je to moguće, rekla je Begović.
Ona je istakla da Srbija veoma mnogo ulaže u razvoj nauke, da su inovacije i nauka postale prioritet države i da je startap ekosistem postao izuzetno važan deo razvoja ekonomije Srbije.
Begović je navela da u Srbiji postoji oko 600 startap kompanija i da je dobar deo njih iz IT sektora, što je potvrda koliko je taj sektor inovativan i koliko sjajnih ljudi radi u toj oblasti.
U okviru današnje konferencije „Sinergija 23“ između kompanije Majkrosoft i Ministarstva nauke, tehnološkog razvoja i inovacija potpisan je Memorandum o razumevanju.
Izvor: Link