Veliki glavni gradovi su ove godine već pogođeni opasnim toplotnim talasima, što je prouzrokovalo niz smrtnih slučajeva povezanih sa toplotom i zatvaranje škola.
Broj dana u kojima temperatura dostiže 35 stepeni Celzijusa u 20 najvećih svetskih glavnih gradova, od Delhija preko Džakarte do Buenos Ajresa, porastao je za 52 posto tokom protekla tri decenije, otkrila je analiza think tanka.
Više od 300 miliona ljudi živi u 20 najmnogoljudnijih glavnih gradova, gde su na jedinstven način ranjivi na porast temperatura usled klimatskih promena, s obzirom na činjenicu da asfalt i zgrade upijaju i zadržavaju toplotu.
Rast temperature Glavni gradovi, uključujući Delhi, Daku i Manilu, ove godine već su pogođeni opasnim toplotnim talasima, što je prouzrokovalo niz smrtnih slučajeva povezanih sa toplotom i zatvaranje škola.
Delhi je zabeležio svoj najduži i najintenzivniji toplotni talas u 74 godine, pri čemu je 39 dana zaredom bilo sa maksimalnim temperaturama iznad 40 stepeni Celzijusa od 14. maja do 21. juna, prema podacima meteorološke stanice.
Međunarodni institut za životnu sredinu i razvoj (IIED) sa sedištem u Londonu je objavio analizu u kojoj je kvantifikovao rastuću pretnju od ekstremnih vrućina u nekima od najvećih urbanih centara sveta, piše Hina.
Koristeći podatke o površinskoj temperaturi sa meteoroloških stanica u aerodromima, istraživači su otkrili da je od 2014. do 2023. godine bilo ukupno gotovo 6.500 dana kada je temperatura u jednom od 20 gradova dostigla 35 stepeni Celzijusa ili više. U deceniji od 1994. do 2003., taj broj je iznosio tek 4.755.
Ekstremne vrućine
Znamo da se toplo vreme ne oseća jednako u različitim gradovima – kazao je Taker Landesman, istraživač IIED-a.
Džepovi ekstremnih vrućina su verovatniji u određenim tipovima četvrti i komercijalnim područjima. To je povezano sa nejednakošću i načinom na koji dizajniramo zgrade i javnu infrastrukturu.
Indonežanski glavni grad Džakarta suočio se sa najvećim apsolutnim porastom broja dana sa temperaturom preko 35 stepeni Celzijusa, od 28 dana u periodu između 1994. i 2003. do 167 dana u najnovijoj deceniji.
Seul u Južnoj Koreji je sa devet dana prešao na 58, a Buenos Ajres sa sedam na 35.
Izvor: Link