Svečanim činom dodele sertifikata polaznicima koji su uspešno završili ciklus obuka u okviru projekta DigiPsyRes zaokružena je jedna od ključnih faza projekta koja doprinosi stvaranju rezilijentnije i podržavajuće studentske zajednice na našem univerzitetu. Sertifikati su uručeni na dve lokacije: u sali Rektorata Univerziteta u Kragujevcu 4. jula, i u svečanoj sali Fakulteta tehničkih nauka u Čačku 9. jula 2024. godine.
Stručni tim projekta uručio je sertifikate koje potpisuju sva tri partnera na projektu: Univerzitet u Kragujevcu, Univerzitet Kažimir Veliki u Bidgošču u Poljskoj, i Univerzitet u Fođi u Italiji.
Na ceremoniji u Kragujevcu, koordinator projekta, prof. dr Darko Hinić, izrazio je veliko zadovoljstvo zalaganjem i motivisanošću svih polaznika ovih obuka.
U Kragujevcu su dodeljeni sertifikati polaznicima – studentima i zaposlenima sa Odeljenja za psihologiju, Filološko-umetničkog fakulteta, Prirodno-matematičkog fakulteta i zaposlenima na Univerzitetu. Članica stručnog tima, prof. dr Mirjana Beara Benjak, predstavila je dalje korake u okviru projekta i još jednom ukazala na važnost aktivne podrške potrebama studentske populacije, kao i na poseban značaj učestvovanja vršnjaka u tom procesu.
U Čačku su dodeljeni sertifikati polaznicima – studentima i zaposlenima Fakulteta tehničkih nauka i Agronomskog fakulteta u Čačku, kao i Pedagoškog fakulteta u Užicu, koji su završili kompletnu obuku ili delove obuke. Autori projekta, zajedno sa ostalim članovima projektnog trenerskog tima – prof. dr Dragana Bjekić, dr Ivana Krsmanović, prof; prof. dr Marjan Milošević, dr Milevica Bojović, docent, dr Lena Tica, docent, kao i asistentkinje Katarina Mitrović i Lidija Paunović – podelili su zadovoljstvo sa polaznicima zbog uspešno realizovane obuke, a posebno zbog zainteresovanosti studenata da se uključe u ovakvu mrežu horizontalne podrške i spremnosti da se za davanje vršnjačke podrške obučavaju.
Program „Korak po korak od polaznika treninga do trenera i studenta-savetnika u mreži vršnjačke podrške“, u trajanju od 40 sati, kompletno je završilo 70 polaznika Univerziteta u Kragujevcu, dok je samo trening radionice u trajanju od 18 sati završilo pet polaznika, a jedna polaznica je kompletirala e-kurseve u trajanju od 22 sata.
Posebno su dodeljeni sertifikati za studente-trenere, koji su prošli obuke u prvoj i drugoj fazi realizacija programa, a u trećoj fazi su samostalno sproveli delove trening radionica. Studenti treneri će predstavljati osnovne ljudske resurse za buduće razvijanje ovog programa i njegovu održivost i nakon završetka projekta. Čak 19 polaznika je dobilo sertifikate kao studenti-treneri.
Timove tri partnerska univerziteta očekuju publikovanje Vodiča za mrežu podrške za digitalnu i psihološku rezilijentnost studenata, Priručnika za osposobljavanje trenera i vršnjaka savetnika za širenje mreže podrške, kao i internacionalnog e-magazina koji će biti promovisani na septembarskoj konferenciji „Tehnika, informatika i obrazovanje – TIE 2024” u Čačku, a potom i na oktobarskoj Konferenciji o psihološkoj rezilijentosti u Kragujevcu, što predstavlja finalizaciju ovog projekta do sredine decembra 2024. godine.