Povodom 190.godine od donošenja Sretenjskog ustava, i u susret Danu državnosti koji će biti obeležen i ovog 15. februara, Narodni muzej Šumadije realizovao je prvi i najvažniji projekat u ovoj godini – digitalizaciju Sretenjskog ustava.
Pored ovog programa, Narodni muzej Šumadije prirediće i tematsku izložbu o razvoju pozorišne umetnosti. 15. februar, Dan državnosti Srbije, se obeležava u znak sećanja na podizanje Prvog srpskog ustanka 1804. u Orašcu, i na dan usvajanja prvog srpskog ustava koji je donet na Sretenjskoj skupštini u Kragujevcu 15. Februara 1835.godine u tadašnjoj prestonici Kneževine Srbije, kojom je vladao knez Miloš Obrenović.
Sretenjski ustav je prvi liberarni akt na prostoru Balkana kojim je ukinut feudalizam, izvršena podela vlasti, njegovim donošenjem postavljeni su temelji današnje moderne države. Prvi ovogodišnji i jedan od najvažnijih projekata Narodnog muzeja Šumadije je digitalizacija Sretenjskog ustava.
Ustav je proklamovao i osnaživao osnovna ljudska prava kao što su sloboda kretanja i nastanjivanja, nepovredivost stana, neprikosnovenost ličnosti, pravo na izbor zanimanja. Tvorac Sretenjskog ustava bio je Dimitrije Davidović, učeni Srbin iz Austrougarske, knežev sekretar, tvorac prvih novina. Tri dana je trajala skupština prilikom obnarodovanja ustava, prisustvovalo je 2.400 zvaničnih predstavnika, mnogo znatiželjnog naroda.
Mlada, obnovljena država nastaje upravo u Kragujevcu. U prestoni grad slivala su se sva obeležja države koja se približavala Evropi, ali po mnogo čemu i razlikovala od većine zemalja Starog kontinenta. Tako je i Srbija krenula put svoje samostalnosti, ustavnosti. Digitalno izdanje Ustava ima nacionalni značaj.
Sve srpske institucije koje i danas postoje u državi nastale su u Kragujevcu. Državna blagajna je funkcionisala na osnovu široke finansijske autonomije dobijene od turaka. To je bilo vreme kada je 40 valuta bilo u opticaju u zemlji. Grad se razvijao od dvora u pravcu Paštmčeve ulice, današnje Gušićeve ka današnjoj Zmaj Jovinoj koja tada nije ni postojala, kao ni bilo koje zdanje van današnjih ulica Svetozara Markovića i Janka Veselinovića koje su bile kraj grada. Mala prestona varoš postaje izvorište administracije, pravosuđa, industrije, zdravstva, kulture, obrazovanja.
Mala ali borbena zemlja je imala je nešto jako blizu evropskim snovima. Ustav i u njemu slobodnog seljaka. Pre Francuza. I početak razvoja industrijske proizvodnje. Mnogi istoričari smatraju da je jedna od najznačajnijih osobina apsolutističke vladavine Miloša Obrenovića ta što nije dozvolio da se u Srbiji stvori i razvije plemstvo. Ustav ipak nije bio po njegovoj meri, njegovom ukusu, jer je u knezu tinjala želja da ostane orijentalni vladar. Sa druge strane, istoričari su sve složniji da se možda drugačije nije ni moglo. Dodvoravanje Turcima bilo je nevoljno, ali je Miloš pokušao da sačuva narod od pogibije i odmazde osvajača. Pojedini izvori kažu da je zaveo apsolutizam da bi izbegao Karađorđevo iskustvo koga i nisu preterano slušale vojvode, starešine.