Pre pet godina postavljen je kamen temeljac za izgradnju MIND parka, po ideji i planu vlasnika Bratislava Milanovića, koji je tada najavljivao novi tip modernog privrednog kompleksa sa dovođenjem firmi iz celog sveta koje se bave proizvodnjom i primenom visoke tehnologije. Posle prvih pet godina, 14. aprila kada je godišnjica početka radova, Bratislav Milanović je pred novinarima iz cele Srbije podvukao crtu i izjavio da je u tom periodu ispunjeno 98 posto od postavljenih planova.
– Doveli smo 15 partnera, kompanija iz sveta i Srbije, koji proizvode i privređuju u ovom parku, a u svemu smo imali veliku pomoć Vlade Srbije i lokalne samouprave. Sada idemo u novu razvojnu fazu za koju imamo planove i projekte, rekao je Milanović.
Kao prvi projekat za budućnost pomenuo je izgradnju industrijsko tehnološkog parka koji će raditi na razvoju i povezati se sa svim univerzitetima u Srbiji, uključujući i kragujevački. Očekuje se da u park dođe pruga koja je najavljivana i treba da poveže ovaj kompleks sa prugom Lapovo – Kragujevac, a Milanović je očekuje iduće godine. Inače, ovaj projekat treba da finansira država Srbija.
Aerodrom od 1. juna
Važan projekat po Milanoviću je i izgradnja kontejnerskog terminala kojeg nema u Šumadiji i ovom delu Srbije. U sklopu tog objekta biće izgrađen logistički centar i na 15.000 kvadrata prostor za lagerovanje robe. Najzanimljiviji i ujedno najizazovniji projekat je izgradnja samoodrživog grada koji bi bio jedinstven u Evropi, gde bi živele porodice koje bi se proizvodile sve što im je potrebno i bile okružene prirodom.
– Lokacija ovog naselja biće malo severnije od samog MIND parka, sa pogledom na Oplenac. Najzad, jedan objekat građen prethodnih meseci doveden je do završetka. Reč je o aerodromu sa travnatom pistom dužine 900 metara na koji će moći da sleću laki avioni. Svečano otvaranje je predviđeno 1. juna i organizovaće se veliki padobranski miting sa učešćem 300 padobranaca iz celog sveta, kako najavljuje Milanović.
Fokus je u početku bio na privrednoj avijaciji, ali se otvorila mogućnost za obuku pilota, avioinženjera, mehaničara. Za to postoji veliko interesovanje. Aerodrom će povezati Kragujevac sa svetom, doći će naši prijatelji sa svih strana. U sklopu aerodroma biće izgrađena carinska i pasoška kontrola, izjavio je Milanović.
Možda neke od ovih ideja izgledaju nerealno i više kao plod mašte, ali malo ko je pre pet godina verovao da će Bratislav Milanović izgraditi ovaj moderni park u kome danas radi 15 kompanija i 2.500 ljudi, što osnivač smatra pokazateljem uspeha. Među najpoznatijim „stanarima” parka su „Simens” fabrika za proizvodnju tramvajskih vagona, „Autolift”, „AMM”, koja pripada MIND grupi, „Avnet”, „Nelt”, „Milanović tretman voda”. U sklopu kompleksa su i Dečji vrtić MINI MIND, za 200 dece zaposlenih,
kao i objekat za ugostiteljstvo „Kulinaris” u kome se hrane zaposleni, a postoji deo i za goste sa strane.
Lena Radosavljević, direktorka finansija firme MIND Real Estate, koja upravlja parkom i deo je MIND grupe, kaže da je u prethodnih pet godina u objekte parka investirano 60 miliona evra, a da je plan u ovoj godini ulaganje još 35 miliona evra. Od tih sredstava izgradiće se 15.000 kvadrata novog logističkog prostora i 20.000 kvadrata proizvodne površine.
– U dosadašnjem periodu na 160 hektara izgrađeno je 60.000 kvadrata poslovnog prostora, kancelarija i proizvodnih hala. U toku su pregovori da u ovaj park dođu „Škoda” i „Štadler”, veliki proizvođači šinskih vozila, navodi direktorka Radosavljević.
Delovi za TŽV vozove
Kompanija „Autolift”, koja posluje u 72 zemlje i proizvodi dizalice za šinska vozila, od pre dve godine proizvodi u novoj hali parka i jedan je od njegovih stanara, odnosno zakupaca prostora. Po rečima direktora Johanesa Ajhauzera, u Srbiju nisu došli zbog niskih plata, već zato što u zemljama u okruženju nisu mogli da nađu adekvatnu radnu snagu.
Drugi razlog dolaska, kako kaže, su drugi stanari u parku koji su ujedno i partneri, jer su značajni u industriji šinskih vozila. Posao u Kragujevcu se razvija, pa su ovde od 30 zaposlenih u početku sada došli do 95 radnika, a zaposlenost dalje raste. Ajhauzer ističe povoljnost što Srbija ima ugovore o slobodnoj trgovini sa mnogo zemalja.
U preduzeću AMM, koje pripada MIND grupi, radi čak 500 radnika i oni u hali koja je prva zvanično otvorena u ovom kompelksu proizvode komponente za šinska vozila. Kupci su najpoznatiji svetski proizvođači „Simens”, „Alstom”, „Štadler”, „Škoda” i „Hitači”. Ovde je najduža linija za spajanje komponenti za vozove, dugačka 60 metara, gde se spajanje obavlja specijalnom metodom, a potom ide na zavarivanje.
Kako kaže direktor prodaje Vladimir Mijailović, preko 90 odsto ove proizvodnje završava u izvozu, a imaju ugovorenog posla za 120 miliona evra. Oni prave krovove, stranice i podove za najmodernije vozove na svetu. Pored zida hale naslagani su aluminijumski krovovi za superbrzi francuski voz TŽV. Tu su sada krovovi od 27 metara, a za narednih deset godina naručeno je 900.
Firma IMM ima i laboratoriju u kojoj se ispituju zavareni spojevi, metalni materijali, vode, boje i lakovi. Ovde rade stručnjaci, tehnolozi i metalurzi i primaju porudžbine od raznih klijenata. Tako su u proteklom periodu obavili ispitivanja za 70 klijenata i poslali 600 izveštaja.
Jedan od svetski poznatih kompanija koja je deo MIND parka je „Avnet”, treći na svetu snabdevač elektronske industrije, koja se bavi posredovanjem između proizvođača i onih koji izrađuju komponente.
– Pre dve godine smo poželeli da odemo van Beograda i obilazili gradove, a na kraju došli u Kragujevac. U tome je igrala ulogu podrška gradonačelnika, a kada smo došli ovde u park i videli sve ove firme visoke tehnologije i upravnu zgradu futurističkog izgleda, ostali smo bez daha i tu smo ostali, kaže Aleksandar Matanović, direktor „Avneta” Srbija.
Da su zadovoljni u ovom okruženju i poslovnim prostorom u Upravnoj zgradi, kao i uslovima koje imaju, pokazuje i to što su ugovorili zakup prostora na deset godina, iako je praksa zakup na tri do pet godina. Matanović kaže da ovde ima 74 zaposlena, te da će ako se ubuduće na nivou kompanije bude povećavala zaposlenost primati nove radnike u Kragujevcu, jer za to ima potencijala.
Obraćajući se novinarima srpskih medija Bratislav Milanović podsetio se da je odluku o izgradnji ovog parka doneo posle prodaje svoje firme „Milanović inženjering” „Simensu” tokom 2017. godine. Pre toga ova firma je bila snabdevač delovima karoserija za vozove „Simens”.
– Taj veliki uspeh pokazao mi je da treba preći na još veća dela. Rodila se ideja o MIND parku i, evo, za prvih pet godina ispunjena je vizija. Od početka moja ideja je bila ne samo da izgradimo hale i izdamo ih ili prodamo strancima, već da ovde dovedemo firme visoke tehnologije, one koje nemamo, ali i da im obezbedimo usavršavanje i obrazovanje kadrova, osnivanjem centra za obrazovanje u kome se sada obučava 50 mladih radnika, kaže Milanović.
Njegova glavna vizija je, kako navodi, da mladi iz Šumadije i Srbije ostanu da rade u svojoj zemlji, ali treba stvoriti uslove. Kaže da je najsrećniji jer živi u svojoj zemlji sa svojom decom.
MILANOVIĆEV HOBI PILOTIRANJE
Lično ću provozati novinare
Bratislav Milanović dao je intervju za „Kragujevačke novine” u novogodišnjem broju decembra 2016. Tada je na pitanje – možemo li da slikamo helikopter, odgovorio – ne. U delu proizvodne hale njegove tadašnje firme bio je „parkiran” mali helikopter o kome je govorio ceo grad, i da Milanović njime lično pilotira, što je bilo tačno.
Milanović je rekao da ne slikamo helikopter jer ne želi da se o njemu govori kao o prvom kragujevačkom biznismenu koji ima ovu letilicu, već zbog nečeg drugog. Želja mu se očigledno ispunila, ali s obzirom da je najavio otvaranje aerodroma novinari su ga prošle nedelje pitali otkud ta ljubav prema letenju i da li će ih ovog puta provozati avionom?
– Letenje je moj hobi. Imam položen ispit za pilota aviona iz Nemačke i ispit za pilota helikoptera iz Italije. Obećavam da ću lično provozati novinare avionom kad se otvori aerodrom u ovom parku, rekao je Milanović.
Izvor: Link