Brana Stubo Rovni pored uloge koju ima u zaštiti grada od poplave, sudeći po poslednjoj sednici Skupštine, Valjevu je veliki znak pitanja. Grad nema sredstva za izgradnju vodovoda ka opštinama koje su svojevremeno izrazile intersovanje za vodu sa brane, a država već godinama nema značajnija ulaganja. Sela oko brane i dalje su bez vode.
Da li je brana Stubo Rovni Valjevu sada teret ili moguća riznica novca, pitanje je koje je praktično provejavalo u toku skupštinske rasprave na poslednjoj sednici. Grad Valjevo je ovaj projekat započeo pre trideset godina i upravo je gradu pripala obaveza da tada osnuje i potom finansira javno preduzeće koje će upravljati investicijom iza koje stoji država. Svoje obaveze grad je tokom godina revnosno ispunjavao, a država je uz veća ili manja ulaganja u zavisnosti od toga da li je aktuelna vlast podržavala projekat ili nije uspela da ceo sistem dovede do punjenja brane .
Koliko je poznato poslednji veliki iznos dala je EU koja je finansirala izgradnju cevovoda i rezervoara do Oštrikovca , potom brana je spojena cevovodom i sa valjevskom fabrikom vode . Sama brana veliki je poduhvat koji ne samo da bi trebao da na kraju zadovolji potrebe za snabdevanjem vodom opština koje nemaju vodu i valjevskih bezvodnih sela već predvidja i izgradnju podbranskog dela koji podrazumeva turističku oazu sa bazenima, restoranima i sl. Projektom je predvidjeno da brana snabdeva 250.000 stanovnika u 6 opština Kolubarskog okruga.
Poznato je za sada da je država finansirala izradu projektne dokumentacije za postrojenje za prečišćavanje vode za piće „Pećina 2“, izradu projektne dokumentacije magistralnih cevovoda čiste vode za deonice od rezervoara „Oštrikovac“ do opština Ub, Lajkovac i Lazarevac, izradu projektne dokumentacije magistralnog cevovoda čiste vode za deonicu od Mionice do Ljiga.
Projekti i ugovori postoje, a na žalost, sela iznad same brane i dalje nemaju vodu. Poslednjih godina iznošena su različita obećanja po tom pitanju. Ipak ni jedno nije realizovano.
Sadašnji direktor JP Kolubara Ivan Beljić je na sednici Skupštine rekao da je zajedno sa gradonačelnikom Lazarom Gojkovićem imao sastanke u ministarstvu poljoprivrede.
„Otišli smo da bismo saznali i videli kako da rešimo problem snabdevanja vodom okolnih sela jer stvarno sam kao čovek mišljenja da je greh da je brana puna, a sela koja se nalaze u okolini brane nemaju pijaću vodu. Na sastanku sam stekao utisak da je ministarka zaiteresovana i da će pokušati kod odredjenih fondova EU da pronadje sredstva za vodovod. Do sada je brana pokazala da ima značajnu ulogu u odbrani od poplava, ali ono što je sigurno mogućnosti brane su mnogo veće od toga“, rekao je Beljić.
Ne treba zaboraviti da na brani postoji fabrika kapaciteta 2x10l u sekundi i ona treba da snabdeva sela u okolini brane. Kolubara je izgradila fabriku, urađen je probni rad, ali problem je što od te fabrike nema dalje cevovoda. Potrebno je izgraditi ceovod dužine nešto manje od 4km, tačnije od fabrike vode do rezervoara Visoka, a u projektu je predvidjen i rezervoar 2×100 kubika, novi, koji će se graditi uz postojeći.
Na sednici Skupštine odbornici su mahom konstatovali da bi odricanje Valjeva od brane i predaja iste recimo Beogradu koji bi projekat doveo do kraja praktično značio odricanje od velikih prihoda u budućnosti koji bi bili ostvarivani od prodaje vode. Stekao se utisak da je sve na dohvat ruke, ali ipak tako daleko.
Tako se brana koja za sada štiti grad od poplava, od velike investicije pretvorila u veliki teret Valjevu. Nezadovoljni su meštani okolnih sela, nezadovoljne su opštine koje su u međuvremenu morale same da traže druge načine za vodosnabdevanje, nezadovoljan je grad jer nema prihoda u budžetu od investicije, a nezadovoljni su i turisti koji dolaze na branu radi fotografisanja jer nema smeštajnih i ugostiteljskih kapaciteta.
Na realno pitanje ko je onda zadovoljan najvećom valjevskom investicijom u poslednjih 30 godina, moglo bi se reći svaka opozicija jer oduvek ima povod za kritiku. Nakon doalska na vlast svi su po pitanju brane imali jedan stav: Muko moja, predji na drugoga!
Izvor: Link