Apsurd ili ipak ne: Zašto su cene goriva u Srbiji “napumpane”?
Iako od početka godine cene sirove nafte na svetskim berzama beleže pad, takva situacija se uglavnom ne odražava na maloprodajnu cenu goriva na benzinskim pumpama u Srbiji. Razlog je formula po kojoj se određuje cena naftnih derivata u Srbiji, a koja se ne zasniva na ceni sirove nafte već zavisi od cena benzina i dizela na regionalnom tržištu.
Ono što vozače veoma zbunjuje je činjenica da sniženje cene nafte na svetskim berzama istovremeno ne znači da će se korigovati cena goriva na benzinskim pumpama u Srbiji. Do nižih maloprodajnih cena goriva može doći samo u slučaju pada cena na referentnoj regionalnoj berzi prema kojima se formira cena benzina i dizela za vozače na pumpama u našoj zemlji.
Na ovaj način, cene goriva u Srbiji se praktično “naduvavaju” jer se ne formiraju na osnovu cene sirove nafte već su parametar cene kotacija (poslednjih cena po kojima se trguje) naftnih derivata na berzi u Đenovi u luci Lavera.
Stručna javnost naglašava da na visoku cenu goriva u Srbiji utiču i velika državna zahvatanja kroz akcize i druge dažbine jer s obzirom na to da su aktivnosti industrije na niskom nivou, oporezivanje predstavlja faktički jedini siguran način za popunjavanje budžeta.
Srbija je definitivno lider po visokim cenama, čak i u poređenju sa ekonomski uspešnijim zemljama.
Uporedna mapa: Cene goriva u Srbiji i regionu na dan 05.09.2023. godine.
Cene goriva u Srbiji i regionu na dan 05.09.2023. godine: Uporedna mapa sa razlikom u ceni
Cene su informativnog karaktera i mogu da variraju od pumpe do pumpe.
Čeka nas novo poskupljenje? Dizel će zbog povećanja akciza za osam odsto umesto 204 dinara po litru od 1. oktobra koštati oko 210 dinara, a cena benzina će sa 189 porasti na 195 dinara, rekao je danas stručnjak za energetiku Nebojša Atanacković.
On je za Betu rekao da akcize od februara 2021. godine nisu usklađivane sa akciznim kalendarom, odnosno povećavane, već su povremeno smanjivane u različitim iznosima do oko 15 odsto.
,,Na osnovu povećanja akcize i poreza dizel bi po usvajanju zakona trebalo da košta oko 210 dinara po litru, a benzin 195 dinara“, rekao je Atanacković za Betu.
Vlada Srbije usvojila je pre dva dana Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o akcizama, kojim je predloženo povećanje akciza na derivate nafte, duvanske prerađevine i alkoholna pića, kafu i tečnosti za punjenje elektronskih cigareta za osam odsto. Taj zakon će se primenjivati od 1. oktobra 2023. godine, s tim da je za deo odredbi predviđena kasnija primena.
Uticaj odlaganja povećanja akcize
U obrazloženju predloga je navedeno da će povećanje akcize, kao posebnog poreza, povećati budžetske prihode za oko četiri milijarde dinara do kraja 2023. godine.
Atanacković je rekao da je odlaganje povećanja akcize oko dve godine uticalo da inflacija ne bude još veća, a da ovo povećanje neće uticati na njeno smanjenje, naprotiv može izazavti lanac poskupljenja.
Dodao je da se nada da cena nafte na svetskom tržištu neće rasti, što bi dodatno podiglo cena naftnih derivata.