Snežana Kocanović (31), po zanimanju medicinska sestra ginekološko-akušerskog smera i sa dodatnom diplomom strukovnog fizioterapeuta nije ni sanjala da će umesto špriceva i igala njen radni alat postati, doduše, opet igle, ali za vez i šivenje.
Danas je ona vlasnica firme „Heli Hendmejd”, koja velikim koracima osvaja tržište proizvodima koje prodaje preko interneta. U ponudi je sve ono što kupci požele, po meri, od materijala u bojama PO njihovom izboru. Zahvaljujući Snežaninoj upornosti da se izdvoji od ostalih ponuda kvalitetom i unikatnom izradom, za četiri godine, koliko se bavi ovim poslom, došla je dotle da je kupila još jednu mašinu za vez i zaposlila radnicu koja joj pomaže da sve porudžbine završe na vreme.
Nije umela ni dugme da ušije
Snežana je po završetku škole radila posao za koji se školovala, prvo u Službi kućnog lečanja, pa u Patronažnoj službi, a kada se vratila sa porodiljskog odsustva, ugovor je bio istekao i za nju više nije bilo posla. Posle petogodišnjeg službovanja u zdravstvu njen radni angažman bio je završen. Posvetila se tek rođenoj ćerkici Heleni, ali nije prestajala da razmišlja o tome čime bi mogla da se bavi. Aktivno je tražila posao, ali su se svi njeni pokušaji završavali bezuspešno. Tada je
odlučila da počne drugačije da gleda na nastalu situaciju. Ma koliko da je mučilo što nije radila ni zarađivala, to je sa druge strane imalo i svojih prednosti – sve slobodno vreme mogla je da posveti svojoj bebi. Kada je devojčica imala tri-četiri meseca mama je, kao i sve druge mame, poželela je da joj kupi kapicu, ali nikako nije uspevala da u radnjama nađe nešto što bi joj se svidelo. Pomalo ljuta zbog toga, rešila je da kupi materijal i proba da sama kreira i sašije ono što je zamislila.
Tako je nastala njena prva bebi kapica, ali je, bez da je to planirala, započela i priča o brendu „Heli Hendmejd”.
– Nikada me nije zanimalo šivenje, ni dugme nisam umela da ušijem, ali sam pomislila da je za ovo potrebno samo da spojim dva parčeta materijala. Našla sam neku grupu na internetu, gde su članice krojačice i pitala ih kako da sašijem bebi kapicu. One su mi sve objasnile i nacrtale i tako sam sašila prvu kapicu, a onda dodala i tračicu za kosu. Potom sam pomislila da bih možda mogla tako nešto i da prodam preko interneta. Ponudila sam par svojih proizvoda i to je baš lepo krenulo, priseća se
Snežana svojih početaka.
Mamama su se dopale njene kreacije, poručivale su za svoje devojčice trake i kapice, a onda je jedna mama tražila kravatu sa imenom dečaka na njoj. Preko iste grupe na internetu raspitala se kako se to kroji i šije i napravila prelepu kravatu. Ali je shvatila da joj je potrebna mašina za vez i u dogovoru sa suprugom Draganom, rešili su da podignu kredit i kupe mašinu. Šila je kapice i kravate i ukrašaval ih vezom, a onda je pomislila da bi bilo dobro da u svoj asortiman ubaci i vežene
peškire od kvalitetnog frotira. Veliku pažnju posvećivala je i tada i sada kvalitetu materijala.
– Kvalitet mi je uvek bio veoma bitan i prioritetan je kod svih proizvoda. Kada pod rukom osetite taj kvalitet uvek ćete se vratiti. Uz to pristupačne su i cene, naglašava Snežana.
Osim što je vezla peškire za svoje mušterije, uslužno je radila taj posao i za druge firme. Vezla je majice, dukseve, uniforme, trenerke.
Koliko je ova mlada i ambiciozna žena kreativna i puna poslovnih ideja svedoči i to što je u vreme kada je počinjala, 2017. godine, rešila da sa suprugom ode na vašar u Guču, da pokuša da proda ono što je radila. Međutim, pomislila je da bi mnogo bolje bilo da na licu mesta šije, pa je tako spakovala šivaću mašinu i postavila je na zakupljenom prostoru, zašta je morala da plati 20 hiljada dinara po kvadratnom metru. Mada prvog dana uopšte nije bilo posla, nije odustala. Krenulo je tek drugog
dana, a trećeg već nije mogla da stigne da sašije sve što su tražili.
Sve po meri i želji
Potražnja je dobro krenula, a ona je i dalje radila u maloj devojačkoj sobi i nije znala kako da obezbedi novac koji bi uložila u posao. Počela je da prikuplja informacije o raznim mogućnostima razvoja sopstvenog poslovanja koje se nude kroz pomoć malim i srednjim preduzećima.
Krajem 2019. godine saznala je za EU PRO i odlučila da konkuriše za bespovratna sredstva Evropske unije. Nije polagala velike nade da ću uspeti, ali ništa je nije koštalo da pokuša. Ubrzo je saznala da je prošla na konkursu, pa je tako njen biznis konačno dobio mogućnost da preraste u ozbiljnu proizvodnju.
Kupila je još jednu veću mašinu i priznaje da je prvih mesec dana samo gledala u nju, dok nije naučila da je koristi. Ovo joj je omogućilo da proširi asortiman proizvoda, a onda i da ostvari saradnju sa drugim firmama koje su čule za njenu proizvodnju.
Zaposlila je i jednu radnicu i sada joj je posao mnogo lakši. Radionica i sedište firme nalazi se u kući Snežaninih roditelja u Kormanu, ali porodica Kocanović živi u iznajmljenom stanu u gradu. Snežana kaže da sve ima svoje mane i prednosti. Preko dana je na poslu, majka joj pomaže u čuvanju deteta, dok je suprug na poslu.
Svoje proizvode i dalje prodaje preko interneta, a i preko onih koji su se uverili u kvalitet onoga što radi i preporučili drugima. U početku je postavljala slike na fejsbuk, a kasnije je sve prebacila na instagram, jer, kako kaže, tako je mnogo bolje. Preko „mreže” uspostavila je kontakt i sa poznatom pevačicom Ivanom Selakov koja je odmah pristala da sa svojom ćerkom besplatno reklamira Snežanin brend.
Tako je Snežanin posao igrom slučaja prerastao u uspešan modni biznis. Izdvaja se od ostalih po tome što se kod nje može poručiti samo jedan, ali i hiljadu jedan komad nekog proizvoda i ona će to uraditi. Sve po meri i po želji kupca. Za sebe kaže da je energična i da bi sve da bude sad, odmah, dok je suprug umereniji i vodi se izrekom „strpljen, spašen”.
Kako je u sklopu projekta pružanja pomoći kroz EU PRO program obavezni deo
i društveno-odgovorna aktivnost preduzeća, „Heli Hendmej” je donirao vrtiću
„Poletarac“ u Kragujevcu peškire sa logom vrtića.
Snežana i njen suprug čekaju sada drugu bebu, ali i pored toga Snežana ne miruje. Pravi planove, šije, osmislila je pakovanje svojih proizvoda u ukrasne kutije, koje krasi mašna odgovarajuće boje. Planira da u budućnosti unapredi svoju internet prodaju kreiranjem foto kataloga koji će plasirati firmama, pa i predstavljanjem celokupnog asortimana tržištu. Ne odbacuje mogućnost ni da zaposli nove radnike ukoliko se ukaže prilika, a nastaviće i dalje da sve što zamisli pokuša i da
ostvari.
Izvor: Link