U Kragujevcu će sutra biti predstavljena kampanja organizovana u selima Šumadije i Zapadne Srbije o prevenciji dečjeg opasnog rada u poljoprivredi, kao i rezultati Anketnog istraživanja o zloupotrebi dečjeg rada u Srbiji koje je sproveo Republički zavod za statistiku, u okviru Ankete o radnoj snazi 2021. godine.
Istraživanje je sprovedeno u okviru projekta Međunarodne organizacije rada pod nazivom „Merenje, podizanje svesti i angažovanje politika u cilju unapređenja borbe protiv zloupotrebe dečjeg rada i prinudnog rada“ (MAP’16).
Konferenciju će biti održana 13. septembra u zelenom salonu Hotela Kragujevac, a prisutnima će se obratiti Jovan Protić, Nacionalni koordinator Međunarodne organizacije rada za Republiku Srbiju i Sanja Kljajić, predstavnica Republičkog zavoda za socijalnu zaštitu
Do sada je, u okviru kampanje, organizovano 6, od planiranih 7 radionica, na kojima su predstavnici Međunarodne organizacije rada i Republičkog zavoda za socijalnu zaštitu razgovarali sa žiteljima sela u Šumadiji i Zapadnoj Srbiji o tome koju vrstu radnih navika treba podsticati kod dece, ali i koja vrsta poljoprivrednih radova se smatra opasnim po dečje zdravlje. Radionice je organizovala Međunarodna organizacija rada u saradnji sa Udruženjem „Putokaz Kragujevac“
Anketno istraživanje o zloupotrebi dečjeg rada u Srbiji je 2021. godine je prvi put sproveo Republički zavod za statistiku u saradnji sa Međunarodnom organizacijom rada, sa ciljem da se proceni obim i otkriju karakteristike, uzroci i posledice zloupotrebe dečjeg rada u Srbiji. Procene zasnovane na međunarodnim i nacionalnim standardima ukazuju da je u Srbiji oko 82.000 dece uzrasta 5-17 godina izloženo zloupotrebi dečjeg rada, i to najčešće u ruralnim oblastima, u sektoru poljoprivrede i domaćinstvima u kojima nosilac domaćinstva poseduje niži nivo obrazovanja.
Saznanja stečena tokom istraživanja i kampanje Međunarodne organizacije rada daju smernice za kreiranje novih, efektivnijih politika i institucionalnih odgovora na ovaj društveni problem.
Izvor: Link