
Na digitalnim platformama album kragujevačkog benda biće objavljen do 5. januara, a 15. istog meseca u Americi se izdaje njihov CD, koji će potom biti plasiran i u Srbiji.
S obzirom na to da je tematika i struktura pesama slična kao na prvom albumu „Tales of glory” („Priče o slavi”), došli su na ideju da objave trilogiju, pošto su u toj formi i knjige čije motive opevavaju, te će se drugi album zvati „Tales of valor” („Priče o hrabrosti”).
Na novom albumu biće devet pesama, kao što je slučaj i na prvom, a za tri pesme snimaju spot, koje radi Igor Stanić. Naslovne strane albuma kreira italijanski umetnik Velio Josto. Promocija albuma u vidu preslušavanja pesama biće 12. jaunara u Domu omladine, a od marta će aktivnije da se bave koncertima.
– Teme pesama možda će se širiti, ali osnova od koje smo pošli ostaće nepromenjena, kaže jedan od osnivača grupe i pevač Miloš Stošić.
Teksaški izdavač
Počeli su kao četvorka, a sada imaju pet članova – Miloš Stošić pevač, Lazar Zakić ritam gitarista, Petar Đorđević solo gitarista, Aleksandar Milutinović je basista i Bora Petrović je bubnjar. Tekstove uglavnom piše Miloš, a muziku Lazar, ali i ostali članovi doprinose autorskim idejama.
Kažu da slušaju različitu vrstu muzike, ne samo ovu kojom se bave, i da njihove pesme nastaju tako što svaki član iznese ideju makar za mali deo pesme, a ostali se nadovežu na to. Kada naprave grubi „kalup” pesme, na osnovu njene atmosfere određuju u kom bi smeru tekst trebalo da ide.
– Svako smišlja svoje ideje, pa pošalje ostalima da čuju i tako nastaju nove pesme, objašnjava Miloš.
S obzirom na to da su autorski bend, ne nastupaju tako često i nije im u prvom planu zarada, već da onima koji ih slušaju budu interesantni i da sviraju iz ljubavi prema muzici.
Njihove albume objavljuje izdavačka kuća „RTR records” iz Teksasa. Veza sa ovim izdavačem potiče od Miloševog angažmana kada je pripadao drugom bendu i on je njihov zastupnik za Srbiju. Saradnja je počela spontano, kroz neobavezni prijateljski razgovor sa direktorom te izdavačke kuće, koji im je tražio da posluša demo snimke koje su tokom karantina za vreme korone napravili.
– Bilo je još izdavača u ponudi, ali oni su bili najuporniji i sa njima smo sklopili dogovor i za sad smo zadovoljni tom saradnjom, tvrdi Miloš.
Prvi album objavili su prošle godine. U Srbiji su rasprodali sav tiraž, a veliko interesovanje beležili su u evropskim zemljama, Severnoj i Južnoj Americi, Japanu, pa čak i Australiji.
– Ova vrsta muzike je specifična, pa se trudimo da dopremo do svih koji vole ovaj žanr, kaže Miloš.
Muzika = ljubav
Za vreme karantina 2020. godine, kako su živeli u istoj zgradi, a ne znajući kako da utroše vreme u zatvorenom prostoru, frontmeni grupe Miloš i Lazar počeli su da stvaraju muziku. Iako su tada svirali za različite bendove, njihova energija i ideje su se poklopile i odlučili su da oforme svoju autorsku muzičku grupu, koja bi „opevala” fantastiku i mitologiju. Strogo se drže ove tematike i tipično za njih je da tekstove pišu na engleskom jeziku.
Lazar radi kao operater na CNC mašini, dok se Miloš bavi limarijom i automobilima, a njihovo interesovanje za muziku potiče od osnovne škole.
– Imali smo ponude da sviramo „tezge” za novac, ali sam odlučio da radim neki dodatan posao i prehranjujem se, a muziku da sviram sto posto iz ljubavi, kaže Miloš.
Lazar kao gitarista nije želeo da svira taj instrument, već klavijature. Međutim, zbog finansijske situacije njegova majka nije bila u mogućnosti da mu priušti taj instrument, pa mu je drug poklonio gitaru i tako je počeo da je svira. Prvi bend je osnovao po završetku osnovne škole, ali on nije imao neke značajnije uspehe.
Miloš je završio nižu muzičku školu na odseku za klavir, nije „u startu” bio vezan za hevi-metal, ali kada je završio osnovnu muzičku školu shvatio je da ga više zanima pevanje i bas gitara. Iako, kako kaže, bolje svira bas gitaru, njegovo poznavanje sviranja klavira iskoristili su za nastanak novih pesama. Kao tinejdžer bio je član lokalnih amaterskih bendova, a ovo će mu bidi sedmi-osmi album.
Nastupali su na Arsenal festu i Egzitu, kao i na festivalima van Srbije.
Sa izdavanjem drugog albuma planiraju veću koncertnu aktivnost, videli su da ima zainteresovane publike, pa će više plasirati svoju umetnost i van zemlje.
MOTIVI U PESMAMA
Od Tolkina do Slovena
Svaka pesma je mala herojska ili antiherojska priča inspirisana delima pisaca Džona Ronalda Ruela Tolkina, Robeta Džordana, Rejmonda Fajsta… Nekoliko tekstova pesama motivisano je čuvenim „Gospodarom prstenova” – recimo pesma „Morgoth” govori o glavnom negativcu Morganu iz Tolkinovog izmaštanog Sredozemlja i vezuje se za samo par stranica u kojima je taj junak zarobljen u ništavilu i čeka da izađe i ponovo pokori Sredozemlje.
Pesma „Return to shayol ghul” govori o segmetu iz prve knjige „Točka vremena” Roberta Džordana o mitskom nenastanjenom gradu i avanturama junaka koji su ga nastanile.
Pored književne, ovaj bend peva i o istorijskim temama, kao što je njihova nova antiratna pesma „Holy war” („Sveti rat”), iako se ne bave socijalno-političkim temama, ona je napisana dve godine pre sukoba između Izraela i Palestine, pa je „ispalo” da imaju društveno-angažovanu pesmu. Spot za ovu pesmu snimili su u bioskopu „Šumadija”.
Cilj im je bio da promovišu i slovensku mitologiju, ali kako se nordijska mitologija više uklapa u klauze engleskog jezika, pevali su i o njoj („Hall of the slain”/ „Dvorana palih”), ali svakako planiraju da se više baziraju na temama Slovena.
– Kako ima velikih fanova fantastike kod nas, obično na osnovu samih naziva pesama naslute o čemu se radi, kaže Miloš Stošić.
Jedini su bend u Kragujevcu koji se u svojim pesmama isključivo bavi ovakvim temama, a uzori su im strane grupe „Bathory”, „Manowar” i „Blind Guardian”. Njihove pesme odišu retro stilom osamdesetih, ali su produkcijski moderne, tako da se često uticaji ne raspoznaju.
Izvor: Link