Građani nam javljaju o lošem stanju u Univerzitetskom kliničkom centru Kragujevac, a posebno na odeljenju onkologije, gde su uslovi na ivici nehumanosti. Iako je situacija u celom UKC-u daleko od zadovoljavajuće, onkologija se izdvaja po lošim uslovima, što je posebno zabrinjavajuće s obzirom na to da su tamo smešteni najteže oboleli pacijenti.
Čitaoci su rešili da podignu svest o ovom problemu slikajući i snimajući stanje u kojem se nalaze pacijenti.
Pogledajte materijale koje nam šalju građani i procenite sami.
Iako smo svesni da problem nije u lekarima, već u nedostatku resursa i lošoj organizaciji, postavlja se pitanje – dokle će pacijenti i osoblje da trpe? Lekari i medicinsko osoblje rade pod ogromnim pritiskom, boreći se sa svakodnevnim izazovima u uslovima daleko ispod minimuma standarda. Manjak stručnog kadra i preopterećenost osoblja su evidentni, ali to nije srž problema. Pravi problem leži u lošem menadžmentu i nedostatku odgovarajuće organizacije i infrastrukture.
Naime, rekonstrukcija i modernizacija UKC Kragujevac već godinama se odlaže. Najnovija obećanja kažu da će radovi početi na proleće 2025. godine, prema rečima državnog sekretara u Ministarstvu zdravlja, Mirsada Đerleka. Međutim, građani Kragujevca i dva miliona pacijenata koji gravitiraju ka ovoj ustanovi već su bezbroj puta čuli slična obećanja – “Biće dogodine” – ali konkretni rezultati izostaju.
Alarmantni uslovi na onkologiji: Stanje se pogoršava
Svakodnevni problemi na onkologiji uključuju čak i nedostatak osnovnog nameštaja. Prema informacijama pacijenata, stolice u hodnicima onkologije se svakog vikenda uklanjaju zbog preventivnih pregleda, a potom se vraćaju. Takođe, umesto dotrajalih i ruiniranih stolica, za potrebe fotografisanja se ubacuju nove i uredne stolice koje se nakon “završenog posla” sklanjaju a vraćaju se stare. Nažalost, i kada su stolice prisutne, one su u katastrofalnom stanju – mnoge su polomljene ili pohabane, dok ih generalno nema dovoljno ni približno za sve pacijente.
Onkološki pacijenti, često slabi i u lošem zdravstvenom stanju, prinuđeni su da stoje dok čekaju pregled ili terapiju. Kako jedan pacijent navodi: „Stolice se raspadaju, a čak i kada ih ima, ne možete da se oslonite da će vas izdržati. Ja sam najmlađa, pa uglavnom stojim sa zdravstvenim kartonom od 2 kilograma u rukama, čekajući da me prozovu.“
Međutim, ovo nije najgore što pacijenti doživljavaju. Tokom kišnog dana prošle nedelje, zid i plafon u čekaonici doslovno su se obrušili pred pacijentima. (fotografije iznad)
Zid koji je već odavno prekriven buđom bio je “zakrpljen” tapetama, ali je plafon iznad tog zida ponovo prokišnjavao, a voda je kapala direktno na pacijente koji sede ispod. Situacija je kulminirala kada se drugi deo plafona urušio, srećom ne povredivši nikoga, jer nije bilo nikakvih oznaka upozorenja.
„Moglo je nekome pasti na glavu. Imali su sreće što nije. Niti su postavili znakove upozorenja, niti bilo šta drugo. Situacija je bila strašna,“ kaže jedan od pacijenata.
Iako su uslovi na onkologiji u Kragujevcu daleko od idealnih, neki pacijenti ističu posvećenost i profesionalnost medicinskog osoblja. “Kada sam išla sa rođakom na terapije, sve je bilo čisto i normalno. Lekari i sestre su bili posvećeni pacijentima, a na terapiju se nije čekalo dugo. Svako je imao svoj termin, eventualno bi kasnili 10-ak minuta,” kaže jedan od pratilaca, dodajući da je njeno iskustvo sa osobljem bilo pozitivno, ali da to, nažalost, ne može da kompenzuje lošu infrastrukturu i uslove u kojima se leče pacijenti.
(NE)odgovornost rukovodećeg kadra
Osim fizičkih problema sa zgradom, pacijenti su prinuđeni da trpe buđ, vlagu i neadekvatnu ventilaciju. Tokom letnjih meseci, situacija postaje još gora zbog jedne polu-ispravne klime u hodniku. „Udisanje buđi i vlage je postalo svakodnevica. Jednom mi je bilo toliko loše da sam htela da se ispovraćam,“ navodi pacijentkinja.
Pre nekoliko meseci, stanje dnevne bolnice, gde pacijenti primaju hemioterapiju, bilo je jednako katastrofalno. Svi kreveti i fotelje bili su dotrajali i zarđali. Srećom, zahvaljujući donaciji (od koje je prošlo preko godinu dana) prof. dr Danice Grujičić, kupljene su nove fotelje, što je značajno poboljšalo taj deo bolnice.
„Sada, barem, imamo fotelje koje su udobne za vreme terapije, ali sve drugo je ostalo isto.“
Apel nadležnima!
Dok se drugi klinički centri u Srbiji modernizuju, KC Kragujevac, kome gravitira dva miliona ljudi, ostaje zapušten. Da li će neko konačno preuzeti odgovornost i rešiti ovaj problem? Koliko još dugo pacijenti moraju da trpe, dok država ponavlja ista obećanja bez ikakvih rezultata?
Pozivamo nadležne da preduzmu hitne mere, ne samo za početak rekonstrukcije, već i za unapređenje uslova u kojima se leče najteži pacijenti. Apelujemo da se problemu onkologije u Kragujevcu pristupi sa najvećom ozbiljnošću i hitnošću, jer je ovde reč o ljudskim životima, a ne o brojkama i političkim poenima.
Svesni smo truda i požrtvovanosti medicinskog osoblja, ali je vreme da nadležni preuzmu odgovornost i omoguće dostojanstvene uslove za lečenje i rad. Bez sistemskih promena, niko neće biti u stanju da pruži odgovarajuću negu pacijentima koji su najviše pogođeni.