Trg gradila tri brata rođena,
Do tri brata, tri Naprednjavčevića
Jedno bješe Džoni gradonačelniče,
Drugo bješe Brbule načelniče,
Treće bješe maleno Šoferče;
Trg gradili tri godine dana,
Tri godine sa trista podizvođača.
Nemojte mi zameriti na ovom skrnavljenju epske narodne poezije, ali u Kragujevcu svaki građevinski poduhvat koji je pod direktnom ingerencijom gore navedenih ima neverovatnu sličnost sa ovom predivnom epskom pesmom.
Poslednjih dana, Džoni i njegovi verni saborci pompezno najvaljuju završetak radova na Trgu Vojvode Putnika, dva meseca pre predviđenog roka, a samo otvaranje je planirano za početak novembra.
Bravo Džoni, majstore! Da li treba svi da ti aplaudiramo zbog toga? Da li ti aplaudiraš bankomatu svaki put kada ti izbaci rođene pare?
Naravno, kao i sve što ima veze sa aktuelnom gradskom vlašću, i projekat Trg je od samog početka pratio veliki broj kontroverzi, od preskupo plaćenog projekta, 4 miliona dinara više od realne cene, do gotvo svakodnevnog saobraćajnog kolapsa u tom delu grada i seče stabala koja se nalaze, odnosno se nalazila, na trgu nekoliko decenija.
Sami građevinski radovi odvijali su se pod velom tajni, opasani visokom metalnom ogradom, pa se stiče utisak da je ta ograda više služila da sakrije pojedine stvari, nego da zaštiti građane Kragujevca. Po starom dobrom, naprednjačkom običaju, Džoni, Brbule i ostala urbanistička ekipa su pokušali da, osim finansija, sakriju velike probleme koje će gotovo sigurno prouzrokovat iradovi na novom “velelepnom” trgu.
Kako smo uspeli da saznamo, sama statika tla u tom delu grada je prilično nestabilna, samim tim postoji realna opasnost da se to odrazi na okolne građevine, koje su u proseku stare više od jednog veka. Da nije u pitanju gradski trač, nego proverena informacija, najbolje može da posvedoči i podatak da je preseljenje gradske administracije, na čelu sa samim Džonijem, u zgradu nekadašnjeg Suda stopirano, jer su građevinski grubi radovi dodatno poremetili temelje i statiku zgrade napravljene davne 1904. godine. Postoji realna opasnost da Kragujevac, zahvaljujući Naprednjacima, pored Tržnice, ostane i bez građevine u kojoj je 1915. godine Stanislav Binički prvi put izveo kompoziciju “Marš na Drinu”.
Još jedna interesantna stvar vezana za radove na Trgu predstavlja i “rešavanje“ Gordijevog vodovodnog čvora na koji su radnici prilikom radova naišli. I tu postoji realna opasnost da projektovana fontana, u najstrožem centru grada, vrlo brzo napravi “Kragujevac na vodi”
S obzirom da smo se u ove tri godine aktuelne gradske vlasti uverili u njihove sposobnosti i znanje, logično je postaviti pitanja; Kako ste gospodo Naprednjaci pored očigledne opasnosti za infrastukturu, uspeli da pre roka završite radove? I da li je istina da vas iz centrale vase stranke pritiskaju da sprovedete svečano otvaranje, a da potom, kroz par nedelja, ponovo nastavite sa radovima? Ko je to sve smislio, da li Džoniili Baja iz stranke koji je poslat da ga kontroliše? Kad planirate da Kragujevčanima obelodanite koliko je zaista koštao ovaj “Skadar” i koliko će još koštati?
Džoni planira da sledeće nedelje odgovara na pitanja građana, pa ukoliko neko pored “Kragujevčana” koji su već na spiskovima za prijem, uspe da dođe do njega, neka mu postavi neko od ovih pitanja.
Autor: Blagoje Popović
Izvor: Link