U akciji Doma zdravlja Kragujevac „Osmeh kao lekˮ pacijenti su glasali za najljubaznije medicinske sestre i tehničare. U ovoj akciji učestvovalo je više od 900 pacijenata i proglašena su dva najljubaznija medicinska tehničara.
Prema oceni pacijenata, za najljubaznijeg medicinskog tehničara izabran je Marko Mišić iz Zdravstvene ambulante broj 5, dok je među sestrama sa seoskog područja izdvojena Gordana Manojlović iz ambulante u Dragobraći.
Pored njih, pohvale za predanost i ljubaznost dobile su Slavica Dimitrijević, Mira Vlahović i Slađana Busarac.
Cilj akcije je promovisanje toplih i partnerskih odnosa između zdravstvenih radnika i pacijenata. Proglašeni su dobili simbolične poklone i novčanu nagradu kao znak zahvalnosti za njihovu posvećenost.
MARKO MIŠIĆ, MEDICINSKI TEHNIČAR
Ljubaznost i pomoć ljudima
U ogranku Doma zdravlja u Erdogiji Marko Mišić radi deset godina, a pre ovog posla radio je u Službi kućnog lečenja. Završio je srednju medicinsku školu u Kragujevcu, a sada završava Visoku školu strukovnih studija na Fakultetu medicinskih nauka u Kragujevcu.
Voli ovaj poziv i nije mu teško da dođe na posao i radi sa ljudima. Kaže da mu posle dvadeset godina rada u poslu nije ništa teško. Upisao je srednju medicinsku školu iz ljubavi jer voli ovaj posao. Ono za šta je dobio ovu laskavu titulu je njegov pristup prema pacijentima, koji izgleda tako što ih sasluša i smireno ih uputi u naredne korake.
– Kada su stigli rezultati nisam se iznenadio, jer nikada nemam problem sa pacijentima. Kada dođu, saslušam ih i bez odlaganja rešimo probleme. Mislim da su glasali za mene zbog toga što im pomognem da sve odmah reše. Nije u pitanju samo osmeh i ljubaznost, već i konkretna pomoć, kaže Marko.
Nije lako ostvariti dobru komunikaciju sa pacijentima, ali se to nauči kroz iskustvo. Kada se prebacio iz Službe kućnog lečenja u ambulantu, bilo mu je teško. U kućnom lečenju se ide na teren i drugačiji je pristup, jer su pacijenti uglavnom nepokretni, a u ambulanti ima mnogo pacijenata i dosta njih je nestrpljivo.
– Mi moramo da budemo ljubazni. Pacijent ima pravo da ima različite pristupe, a naš posao je takav da moramo da imamo lep pristup. Kada se ljubazno obratimo pacijentu koji ima negativan stav, sve „dođe na svojeˮ i završi se ono zbog čega su došli, navodi ovaj medicinski tehničar.
Marko prema neprijatnom pacijentu pristupa isto kao prema ljubaznom. Obraća im se tihim tonom, polako ih saluša i pusti da sve ispričaju, onda im natenane tihim tonom objasni proceduru i tada pacijenti „spuste loptuˮ i lepo sarađuju.
– Dobra komunikacija sa pacijentom je bitna, jer kada dođu, misle da znaju šta im treba. Mi ih saslušamo i lepo im objasnimo da to nije tako kao što oni misle, i u najvećem broju slučajeva pacijenti nas poslušaju.
Nikada nije imao problema u odnosu sa pacijentima, jedino izdvaja period kada je radio u kovid centru.
– Tada je bila velika gužva i pacijenti su dugo čekali, bili nervozni i nestrljivi. Pošto nije bilo redovno stanje, nismo uspevali da budemo prijatni kao u ambulanti, priča Marko.
U glasanju nije bilo samo navođenje imena i prezimena „favoritaˮ, već su bila prisutna i pisma u kojima je dobijao pohvale. Pacijenti su u pismima napisali da je ljubazan, pristupačan, stručan, da takvih treba da ima više i želeli su mu sve najbolje.
– Većinu kolega bih pohvalio i izdvojio bih ovu ambulantu, jer ima dobrih lekara i tehničara. Savetujem kolege da budu strpljivi i razumni i da skupljaju znanje, navodi sagovornik.
Reči hvale za Marka ima i viša medicinska sestra sa 45 godina radnog staža Ljiljana Dizdarević, koja radi u ovoj ambulanti. Tokom svoje duge karijere radila je u mnogim medicinskim centrima, ali, kako kaže, u ambulanti 5 se najprijatnije oseća, jer pored profesionalizma, funkcionišu kao mala porodica.
– Počastvovana sam što poznajem Marka. Tačno je da ima dobrih, ali je retkost sresti ovakvog kolegu. On je veoma skroman i to je vrlina velikih. Meni je veoma drago zato što su ga ljudi prepoznali. Mi smo ovde zbog pacijenata i kako nas oni dožive prvi dan, takav utisak ostaje. Videti Marka, njegovo blago i stručno lice, koji je uvek spreman da sasluša je velika dobit i za pacijenta i zdravstvo. Ima nade za zdravstvo jer još uvek ima dobrih i kvalitetnih radnika, tvrdi Ljiljana.
GORDANA MANOJLOVIĆ, AMBULANTA U DRAGOBRAĆI
„Leči” i razgovorom
U seoskoj ambulanti u Dragobraći Gordana Manojlović radi već duže vreme, a u zdravstvu je 17 godina.
Završila je kragujevačku srednju medicinsku školu, smer pedijatrijska sestra-tehničar. Najpre je radila na pedijatriji, zatim je prešla u Dom zdravlja i radila je u ambulanti 4, na Aerodromu, u Stanovu, Grošnici, Erdeču, a za vreme korona virusa bila je vođa svog tima u kovid bolnici na Šumadija sajmu.
Gordana kaže da je najbitniji prvi odnos pacijenta sa sestrom koja radi na šalteru i da se trudi da njen kontakt bude ljubazan i srdačan, jer pacijentima to mnogo znači.
– Pacijenti se „vežu” za medicinske sestre i zbog toga moramo da im ulivamo nadu i sigurnost. Takvog sam duha i temperamenta, da i kada sam na poslu i kada nisam uvek sam nasmejana, jer volim ljude i svoj posao. To je najpre profesionalni pristup, ali je uvek sa osmehom i ljubaznošću, objašnjava ona.
Kako već dugo radi u Dragobraći, dobro poznaje svoje pacijente. Oni kažu da kada dođu do šaltera i porazgovaraju sa njom i ne moraju da idu kod lekara, jer ih Gordana „izleči” razgovorom.
– Postoje pacijenti koji razgovaraju sa mnom o problemima koji nisu u vezi sa zdravljem. Pričaju mi sporedne stvari, ali ja ih uvek slušam i to nikada nisam zanemarila, jer se tako približavamo jedni drugima, priča medicinska sestra.
Gordana tvrdi da nije teško ostvariti dobru komunikaciju sa pacijentom i da je razgovor od velike važnosti. To je prvi konktakt sa pacijentom, gde se uviđa njegovo stanje.
– Iako nismo raspoloženi, to prikrivamo i pokušavamo da ostvarimo ljubazan kontakt. Volim da pričam sa pacijentima, jer na osnovu razgovora, oni nam odaju poverenje.
Nikada nije imala konflikt ili prijavu. Jedino izdvaja situaciju u vreme korona virusa kada pacijent nije hteo da se testira, ali je i taj slučaj uspela da reši osmehom.
– Ima pacijenata koji dolaze sa svađalačkim stavom, ali ja sve rešavam osmehom i šalom i ne povišavam ton, kaže Gordana.
Ova medicinska sestra je svaki dan raspoložena. Pacijenti je često pitaju da li je nekada ljuta, ona kaže da je to retkost, ali i kada je ljuta, kada uđe u ambulantu, ljutnju ostavlja „ispred vrata”.
U ovoj ovoj akciji, glasali su pacijenti različite starosti i pola i imala je 92 glasa. Neki pacijenti su se potpisivali, a dobila je sve pohvalne komentare, među kojima su za ljubaznost, stručnost, predusretljivost, da svakom izlazi u susret i da ne pravi razliku između pacijenata.
– Ovo proglašenje me motiviše da budem još bolja, jer su mi pacijenti pružili čast i poverenje. Svi smo ljubazni na svoj način, ove godine su prepoznali mene, a nadam se da će sledeće godine biti neka mlađa koleginica, navodi Gordana.