Eksperti NDNV-a su od marta do juna meseca održali deset radionica u tim gradovima i opštinama, kojima su prisustvovali novinari i medijski radnici, predstavnici policije, tužilaštva i sudova, kao i predstavnici lokalnih samouprava.
Na završnoj radionici u Novom Sadu, na kojoj su učestvovali poverenici i eksperti NDNV-a, rečeno je da su novinari i medijski radnici na lokalu ugroženiji nego oni u većim gradovima, poput Beograda i Novog Sada.
Predstavnik NDNV-a u Stalnoj radnoj grupi za bezbednost novinara (SRG), advokat Veljko Milić rekao je da novinari često ne žele da prijavljuju pretnje jer nemaju poverenja u institucije, te je pozvao novinare da koriste mehanizam SRG, kako bi slučajevi napada na njih ostali zabeleženi i kako bi novinarska udruženja imala argumente u razgovorima sa domaćim vlastima, kao i sa predstavnicima međunarodnih institucija i organizacija. Milić je objasnio da će poverenici NDNV-a biti ujedno i kontakt tačke kojima će novinari moći prijaviti napade.
Šefica Odseka za medijske studije Filozofskog fakulteta u Novom Sadu Smiljana Milinkov kazala je da su radionice pokazale da je čest slučaj da novinari i predstavnici institucija zapravo retko imaju priliku da budu u živom kontaktu.
Programski direktor NDNV-a i profesor novinarstva Dinko Gruhonjić rekao je da dodatnu otežavajuću okolnost za rad lokalnih medija predstavlja činjenica da se projektno sufinansiranje medijskih sadržaja od javnog interesa pretvorilo u „udruženi zločinački poduhvat”.
– Tako sredstva iz budžeta, dakle novac svih građana, dobijaju mediji koji rade izrazito propagandistički, a među njima su i rekorderi u kršenju Kodeksa novinara Srbije – naveo je Gruhonjić.
Poverenici su naveli da su redakcije medija koji novinarski posao obavljaju profesionalno veoma male i da je čest slučaj da u njima rade samo po dva-tri novinara. Pojedini poverenici su kazali da je u njihovim opštinama i gradovima „suspendovana javnost” iz rada lokalnih vlasti.
Predstavnici NDNV-a su kazali da je zabrinjavajući podatak da su se radionicama u deset opštna i gradova najmanje odazivali predstavnici lokalnih administracija.
Radionice su deo projekta „Mreža otpornosti za zaštitu novinara od diskriminacije i unapređenje međusektorskog poverenja u multietničkim zajednicama u Srbiji”, koji realizuje NDNV uz podršku ambasade Holandije, kroz program Matra.
Poverenici NDNV-a će početi da rade od avgusta meseca.
Izvor: Link