Kragujevac, grad koji oduvek nosi epitet industrijskog i kulturnog centra, suočava se s alarmantnim problemom – pešaci su postali ugrožena vrsta na njegovim ulicama. Nedostatak parking mesta i nesavesno parkiranje vozača samo dodatno otežavaju situaciju. Ali da li je to jedini problem koji ugrožava bezbednost saobraćaja u ovom gradu?
Statistika je nemilosrdna i pokazuje da je broj poginulih pešaka u saobraćajnim nezgodama u porastu poslednjih godina. Agencija za bezbednost saobraćaja iznosi alarmantne podatke – u Srbiji je za pet godina poginulo preko 1.200 pešaka. Prošle godine broj nastradalih pešaka čak je porastao za petinu. Zašto se ovaj trend ne zaustavlja? Da li su pešaci uopšte bezbedni na pešačkim prelazima?
Naravno, odgovornost za stradanje pešaka ne snose samo vozači, već i lokalne samouprave. Nedostatak parking mesta u gradu stvara velike probleme i primorava vozače da se nesavesno parkiraju na trotoarima i pešačkim prelazima. Kako pešaci mogu biti sigurni kada nemaju dovoljno prostora za kretanje? Ali da li je to jedini razlog?
Uz sve već navedene probleme, ne smemo zaboraviti i na jednu posebno ugroženu grupu – trudnice i majke sa decom u kolicima. Naizgled bezbedan trotoar postaje potencijalna opasnost za ove hrabre žene koje nose budućnost u svom stomaku ili upravljaju kolicima sa svojim najdražima. Da li majke zaista nisu sigurne ni na trotoaru? Suočene sa nedovoljno širokim trotoarima, preprekama, lošom signalizacijom i nesavesnim vozačima koji nesmotreno parkiraju na trotoarima, trudnice i majke sa decom su prinuđene da se bore za svaki korak koje preduzimaju. Kako se osećaju te majke dok se probijaju kroz uske prolaze, pokušavajući da zaštite svoju decu od rizika koje nosi saobraćaj?
Umesto da majkama i trudnicama pružamo samo simboličnu novčanu podršku, vreme je da se fokus preusmeri na ono što je zaista bitno – njihovu bezbednost na ulicama, posebno na trotoarima. Umesto 10.000 dinara, što je samo privremeno olakšanje, zašto im ne bismo obezbedili trajnu sigurnost i zaštitu? Ove hrabre žene zaslužuju više od novčanog gesta – zaslužuju da se osećaju sigurno dok se kreću gradom sa svojom decom. Njihova bezbednost je neprocenjiva i ne može se meriti novcem. Zato je vreme da preispitamo naše prioritete i uložimo sredstva i resurse u stvaranje bezbednog okruženja za majke i trudnice, jer njihova dobrobit ne sme biti zanemarena.
Treba da se zapitamo da li su naše ulice dovoljno osvetljene i obeležene? Da li nedostatak trotoara, bankina i loša signalizacija doprinose nezavidnoj situaciji u kojoj su pešaci? Kragujevac, grad bogate istorije i tradicije, mora li da bude i grad opasnosti za pešake?
Zakon o bezbednosti saobraćaja propisuje izgradnju trotoara u naseljenim mestima, ali lokalne samouprave tvrde da su to veliki troškovi. Da li je cena bezbednosti pešaka previsoka? Kada će se ova odredba konačno primeniti?
Da bismo rešili problem ugrožene vrste pešaka u Kragujevcu, potrebno je da zajedno preispitamo odluke koje se donose. Da li su mere koje se preduzimaju dovoljne? Da li grad treba da uloži više napora u poboljšanju infrastrukture i bezbednosti pešaka? I što je još važnije, da li smo svi mi, kao deo ove zajednice, svesni svoje odgovornosti?
Dok se ne preduzmu odlučni koraci, pešaci će nastaviti da budu ugrožena vrsta u Kragujevcu. Njihova bezbednost i sigurnost ne smeju biti zanemarene. Vreme je da se podigne svest o ovom problemu i da se preduzmu hitne mere kako bi se zaštitila najosetljivija grupa učesnika u saobraćaju – pešaci.
Uskoro nastavak…
To je nama naša borba dala
Nisu ugrožene samo majke sa kolicima, zamislite kako je tek teško invalidima u kolicima.