Takođe je potrebno sačekati da sadržaj vlage u zrnu bude što manji. Prema procenama, ove godine će prinos ječma po hektaru biti sedam, kao i prošle godine, dok će se prinos pšenice, prema procenama, kretati oko šest, šest i po tona po hektaru.
U subotičkom ataru je počela žetva ječma, poljoprivrednici kažu da su kvalitet i količina roda obećavajući, a i procenat vlažnosti zrna se čini zadovoljavajućim. Inače, kao što smo ranije o tome već izvestili, u ataru opštine Bačka Topola uočena je masovna pojava glodara, uglavnom miševa, koji uništavaju useve koji čekaju žetvu, srećom poljoprivrednici se u subotičkom ataru, do sada, nisu suočili sa ovim problemom.
Franjo Rihter, poljoprivrednik iz Subotice je već pokrenuo svoje kombajne, počela je žetva ječma.
„Procenat vlage je zadovoljavajući, vlaga je bila 13 i po. Danas očekujemo da ćemo krenuti ozbiljnije, da počnemo žetvu kako treba. Zrno je dostiglo potreban stepen suvoće, nemamo šta da čekamo, i tako je već led pričinio štetu, bojimo se vremenskih neprilika. Što se tiče pšenice, mislim da se za pšenicu još mora sačekati sa žetvom, sada će biti odstupanja u odnosu na ječam. Pšenica je još dosta zelena. Mislim da će se sa žetvom pšenice krenuti tek početkom jula, nikako ranije.
– Padalo je dosta kiše. Je li to uzrokovalo probleme?
– Kiša je kod ječma izazvala probleme, bilo je dosta kiše, same kiše i nije bilo toliko, koliko je bilo oluje i leda, jer su ga oluje i led na mnogo mesta polegli, zrna su ispala, jer ječam je vrlo osetljiv, posebno pivski ječam.”
Izvor: Link