– Bakterijska vaginoza ili nespesifični vaginitis je vaginalna infekcija izazvana prekomernim rastom bakterija koje normalno žive na vaginalnoj sluznici. Za razliku od drugih infekcija, ona nije izazvana spoljašnjim uzročnicima, nego do nje dolazi kada se poremeti sastav mikrobiote, normalne vaginalne flore. To je najčešći uzrok pojave pojačanog sekreta i poseta ginekolozima kod žena u reproduktivnom periodu – za Trudnoću i zdravlje objašnjava dr Ilija Smiljanić, spec. ginekologije i akušerstva na Odeljenju humane reprodukcije i steriliteta Klinike za ginekologiju i akušerstvo KC Vojvodine.
Šta miris i boja VAGINALNOG SEKRETA govore o vašem zdravlju: Naša čuvena ginekološkinja UPOZORAVA da OVE SIMPTOME ne smete da ignorišete
Ginekolog Goran Malenković objasnio kako da vam vagina ne pokvari odmor: Upozorava na jednu ključnu stvar koja tokom leta mora da se poštuje
Žene masovno prave OVU GREŠKU u intimnoj higijeni i ZABLUDA može da ih košta zdravlja: Naša doktorka kaže da postoji samo JEDNA ISPRAVNA METODA i ne košta vas skoro ništa
Iako doktor kaže da se bakterijska vaginoza može javiti kod svih žena, naglašava da je ipak češća kod žena koje su još uvek u reproduktivnom periodu. Takođe, kao rizik od infekcije navodi nezaštićeni seksualni odnosi ili često ispiranje vagine.
Simptomi i uzroci bakterijske vaginoze
– Bakterijska vaginoza se može javiti bez nekih simptoma, međutim, tipični simptomi bakterijske vaginoze uključuju mali, sivkasto beli sekret iz vagine, loš miris vagine ili miris koji podseća na ribu, posebno posle odnosa, kao i vaginalni svrab i osećaj peckanja tokom uriniranja. Uzrok bakterijske vaginoze je preterani broj jedne ili više vrsta bakterija koje se normalno mogu naći u vagini. Dobre bakterije (laktobacili) obično su u većem broju od loših bakterija u vagini. Međutim, ako se javi nagli porast anaeroba, prirodna ravnoteža mikroorganizama u vagini je narušena, što vodi do bakterijske vaginoze. Češće se javlja kod žena koje imaju više partnera ili novog partnera. Takođe se javlja i kod žena koje imaju partnera istog pola. Često ispiranje vagine vodom ili raznim sredstvima može da poremeti prirodnu ravnotežu, što može izazvati preveliki broj anaerobnih bakterija i samim tim bakterijske vaginoze.
Kako objašnjava dr Smiljanić, nije tipično da bakterijska vaginoza izazove komplikacije, mada u nekim slučajevima može dovesti do različitih problema.
Neretko se izlečena bakterijska vaginoza vraća nakon tri do 12 meseci. U tom slučaju dr Smiljanić preporučuje terapiju kolonizacije laktobacila.
– Takva terapija nastoji da poveća broj dobrih bakterija u vagini unošenjem neke hrane koja sadrži laktobacile kako bi se povratila prirodna ravnoteža vaginalne flore, ali takva sredstva treba primenjivati samo u konsultaciji sa svojim ginekologom. Što se ranije javite na pregled, to je izvesniji pravi tretman bakterijske vaginoze odgovarajućim lekovima i smanjujete šansu dođe do komplikacija koje mogu imati trajne posledice – zaključuje dr Smiljanić.
Moguće posledice infekcije
Nije tipično da bakterijska vaginoza izazove komplikacije. Međutim, u nekim slučajevima, bakterijska vaginoza može dovesti do:
* Prevremenog porođaja ili rođenja deteta sa malom kilažom.
* Bakterijska vaginoza povećava rizik od seksualnih infekcija kao što su HIV, herpes, hlamidija i gonoreja.
* Može dovesti do razvoja postoperacionih infekcija posle procedura kao što su histerektomija ili proširenje i kiretaže.
* Može izazvati PID, koji je infekcija materice i jajovoda, što povećava rizik od neplodnosti.
* Bakterijska vaginoza je jedan od uzroka vaginalnog sekreta i mirisa zbog čega žene traže medicinsku pomoć. Ovo se dešava zbog neravnoteže vaginalne flore, što rezultira prekomernim rastom “loših” bakterija.
* Pored neugodnih simptoma, ako se ne leči, BV može povećati rizik od dobijanja SPB kao što su HIV ili herpes.
* Takođe povećava rizik od pobačaja ili prevremenog porođaja ako se desi tokom trudnoće, a žena sa BV češće dobija infekciju nakon karličnih procedura kao što su carski rez ili histerektomija.
Ovo su samo neki od razloga zašto je toliko važno da se bakterijske vaginoze leče odgovarajućim lekovima pre nego što dođe do pojave komplikacija.
Dr Ilija Smiljanić je specijalista ginekologije i akušerstva, na Odeljenju humane reprodukcije i steriliteta Klinike za ginekologiju i akušerstvo KC Vojvodine
Saznajte sve o najvažnijim vestima i događajima, pridružite se našoj Viber i WhatsApp zajednici, prijavite na newsletter, ili čitajte na Google News.
Izvor: Link