Šumadijska opština Rača poplavljena je po četvrti put u prethodnoj deceniji. Šteta za ratare je, kažu, nenadoknadiva. Pojedine njive i kuće bile su metar i po pod
vodom. Meštani se žale da ih niko nije obišao iz lokalne samouprave, nema ni komisija za procenu štete, a vodu sami izbacuju starim pumpama.
Kada se izlila reka Rača, najviše je stradala imovina i polja u selima Popović, Miraševac, Đurđevo, Borci i Viševac, rodno selo Karađorđa Petrovića.
Bujica je nosila sve, domaće životinje, mehanizaciju i stočnu hranu. Izlile su se septičke jame, a voda iz bunara je neupotrebljiva.
„Ovde sam gde mi je dedovina. Imam 80 ari lucerke, a ovde u ovom džepu koji je uhvatila voda. Ko ne misli ništa iz opštine verovatno imaju para da naprave neki džep, da puste. Evo ovde voda samo što ne preliva, kažu ne smeju, Vode Srbije, šta znam, da probijaju bankinu, a 25 hektara leži pod vodom. Kad god izlije reka imamo problem. I nikad niko da reši.
Reporter N1: Koliko treba vremena da ova voda pod suncem ispari?
„Ne može da ispari nikada, čoveče. Ovo je džep, ovo inženjeri treba da vide. Ovde nema ispusta“.
„Ovde se nalaze dva hektara moje očevine i dedovine. Poplavljeno je sve. Nikakav prihod nećemo da imamo iz ove njive. Ovo je katastrofa“, kažu meštani.
Meštani Popovića i Miraševca tvrde da su svesno „žrtvovani“ od strane Štaba za vanredne situacije, jer im nije dozvoljeno da probiju rov ka potoku Bošnjak, kako bi voda otišla iz njiva.
Predsednik opštine i komadant Štaba Nenad Savković odbio je više telefonskih poziva televizije N1 za razgovor o poplavom unesrećenim Račanima.
„Svi dođu odu, obećaju nešto. Kada sve to prođe svi se povuku. Nigde žive duše nema. Mi sami ovde ništa ne smemo da preduzmemo“.
Reporter N1: Šta je potrebno da se ova voda isuši ? Da li treba neki prokop da se uradi ?
„Vidite i sami. To nije nikakva investicija zbog jednog propusta preko ove obale od dva – dva i po metra, da bi to stagniralo. Ovde je najniži deo, tu bi trebalo neki propust sa nekom klapnom, na desnu stranu u ovaj potok što se zove Bošnjak da bi se to iscrpelo“.
Reporter N1: I ne dozvoljavaju vam?
„Ne. Prete nekim prijavama, krivičnim“.
„Kada bi se sve sabralo, ova poplava mi je odnela 10.000 evra. Uređaji stradali, kuća , krečenje, mora sve“.
Šteta od poplava u šumadijskoj opštini Rača je ogromna. Njive i kuće bile su pod vodom i do metar i po. Meštani tvrde da su prepušteni sami sebi.
„Niko nije došao da pita da li smo živi. To je tragedija. Juče sam morao da zakopam kokoške koje su već počele da se raspadaju, bolest će da raznesu. Imamo maloletnu decu, nas je devet čalnova u kući. Ovo nema nigde u Srbiji“.
Reporter N1: Koliko često se ponavlja ?
„Ovo je četvrti put. Četvrti put tragedija , ali sada je baš bila katastofa neviđena. Uništila nas totalno. dali su nam juče paket vode u tri sata, predsednik sela naš. Za kolko? Za nas devetoro. Ja ću da pijem čašu od dva deci a šta ću ću sa decom“.
„Naše selo Viševac je reka Rača urnisala. Sve najplodinje oranice pored reke, otprilike 100 hektara je nestalo. Vodena stihija je odnela sve pred sobom. Meni lično 10 hektara je otišlo u nepovrat. Vatrogasci-spasioci, niko od nadležnih nije dolazio. Građani su bili prepušteni sami sebi“.
Izvor: Link