Gradska Radio-Televizija Kragujevac (RTK) je tokom izborne kampanje u decembru favorizovala Srpsku naprednu stranku (SNS) i predsednika Srbije Aleksandra Vučića koji je sa 15,4 odsto bio najzastupljeniiji politički akter u programu jedine televizije u Kragujevcu.
To je danas saopštilo Udruženje “Res Publica” na osnovu monitoringa koji je obuhvatio 1.083 pregledana medijska sadržaja.
“Tik iza njega je republička lista “Aleksandar Vučić- Srbija” ne sme da stane sa 15,3 odsto, dok je lista SNS-a za lokalne izbore na trećem mestu sa 11,5 odsto učestalosti pojavljivanja“, navelo je to udruženje.
Koalicija “Ujedinjeni protiv nasilja- Nada za Kragujevac” je u medijskim sadržajima emitovanim na RTK imala zastupljenost od gotovo šest posto, a lista “Pokret Kragujevac Prestonica- Srbija Kraljevina- Ruska stranka” nešto više od pet odsto.
“Zanimljivo je da je Nikola Dašić, kao predsednik Privremenog organa grada Kragujevca, sa 4,9 odsto bio čak tri puta manje zastupljen u programu RTK od Vučića“ rekla je na konferenciji za medije aktivistkinja “Res Publica” Bojana Vlajović Savić.
Rezultati monitoringa pokazuju i da su nacionalne teme za RTK tokom izborne kampanje bile prioritetnije od lokalnih.
“Treba napomenuti da su redovne večernje emisije u produkciji RTK u formi intervjua, bile rezervisane isključivo za nosioce javnih funkcija ili članove vladajuće stranke“ rekla je Vlajović Savić.
Monitoring je pokazao da nijedan predstavnik bilo koje opozicione izborne liste nije imao priliku da gostuje u nekoj od ovih emisija.
“Zabeleženo je da je u finišu predizborne kampanje, 13. decembra, Dašić dobio sat vremena za predstavljanje u emisiji Epicentar, da bi se sutradan (pred početak izborne tišine) pojavio ponovo u programu RTK, ovog puta sa ministrom Goranom Vesićem, u intervjuu koji je trajao nešto više od 40 minuta“ kazala je Vlajović Savić.
Medija monitoring je obuhvatio i izveštavanje internet portala “Glas Šumadije”, “Pressek”, “Ritam grada”, “U Centar” i neregistrovanih medija “IKragujevac”, “InfoKG”, “Puls Šumadije” i ” Kragujevčani”.
“Obrada podataka o ukupno 917 pregledanih medijskih sadržaja, objavljenih na osam internet portala, pokazuje da je o predizbornoj kampanji najintenzivnije izveštavao Glas Šumadije, koji je objavio 28 odsto tekstova o aktivnostima političkih aktera”, navela je.
Kako je kazala, sledi “Puls Šumadije” sa 21, pa “Info KG” sa 14 odsto.
Internet portali su ,”zbirno gledano”, omogućili nešto više političkog pluralizma, a medijski prostor, kako je rečeno, otvorili su za predstavnike opozicionih lista, pre svega, za koaliciju “Ujedinjeni protiv nasilja – Nada za Kragujevac”.
Drugi po učestalosti pojavljivanja je Dašić, inače i funkcioner SNS-a a treća je lista “Nova snaga Kragujevca- Nikola Nešić.
O aktivnostima opozicije najviše je izveštavao “Glas Šumadije” dok je SNS dominirala na stranicama portala “IKragujevac”.
Ukazano je da je “zanimljivo da je ovaj neregistrovan mediji izveštavao isključivo o listi SNS-a i aktivnostima gradskih funkcionera i Vučića”
“Jedina vest u vezi sa izborima u kojoj politički akter nije SNS, jeste objava pod naslovom ‘Ekskluzivno: Oborena Verkova lista’ kojom portal Ikragujevac izveštava o odluci GIK-a da poništi listu koalicije Ujedinjeni protiv nasilja – Nada za Kragujevac”, naveli su iz Res Publica.
Sličan trend u izveštavanju o izbornoj kampanji, kako su ukazali, neguje i neregistrovan mediji “Kragujevčani”.
Taj portal je, po monitoringu, prenosio isključivo vesti o aktivnostima liste koju je predvodio Slađan Rakić, dok ostali politički akteri nisu dobili prostor da se predstave.
Medija monitor je zabeležio da je na “Glasu Šumadije”, koji je najviše izveštavao o izbornim temama, najčešće citiran politički akter Zdravko Ponoš i da predstavnici stranke “Srbija centar” dobijaju najveći medijski prostor, iako je koalicija “Srbija protiv nasilja” imala još članica.