Tanasko Rajić je ime koje je duboko ukorenjeno u istoriji Srbije, posebno u Šumadiji, kao simbol hrabrosti, borbe i odanosti slobodi. Rođen je 11. februra 1754. godine u selu Stragari, na planini Rudnik, koja se nalazi u blizini Kragujevca, i odrastao je u vreme kada su borbe za opstanak bile svakodnevna stvar.
Iako nije bio vođa, ni državnik, Rajić je u svojim delima i životu bio pravo oličenje borca za slobodu. Njegov život bio je potpuno posvećen borbi protiv Osmanskog carstva i to ne iz želje za slavom ili prestižem, već zbog dubokog uverenja da je sloboda naroda najvažniji cilj. Ovaj veliki junak postao je najpoznatiji kao barjaktar, jer je upravo njemu, 1804. godine, Karađorđe Petrović, vođa Prvog srpskog ustanka, predao srpsku narodnu zastavu.
Tanasko Rajić je bio poznat po tome što nije bio samo obični borac, već je bio vođa i inspiracija svojim saborcima. Borio se protiv Turaka u svim velikim bojištima Prvog srpskog ustanka, ali i tokom Drugog srpskog ustanka u kojem je ponovo uzeo oružje i ponovo postao jedan od ključnih lidera borbe za slobodu. Rajić se takođe borio i uz Karađorđa, ali i uz Miloša Obrenovića, iako je bio poznat po tome što je uvek stavljao narodnu borbu ispred političkih interesa.
Kada se govori o Rajiću, nemoguće je ne pomenuti njegovu poslednju bitku, koja je postala legenda. U bojištu na brdu Ljubiću, kod Čačka, Tanasko Rajić je pao u borbi braneći topove srpske vojske, odbijajući da se povuče sa bojišta uz reči „Ja ovih topova ostaviti neću, znate kako smo ih svi želeli i za njima uzdisali. Ja hoću kod njih da umrem, a posle moje smrti neka ih nosi komu drago“. Ova herojska smrt, u junačkom stilu, bila je poslednji čin borbe ovog velikog Srbina.
Njegov značaj za Šumadiju i Srbiju ne može se dovoljno naglasiti. Za Tanaska Rajića, borba nije bila samo posao, već misija i borba za opstanak slobodne zemlje. Posle njegovog života, ime Tanaska Rajića postalo je simbol borbe i nade. U njegovom rodnom selu Stragari, kao i u Čačku, podignuti su spomenici u čast njegovog doprinosa borbi za slobodu. Ulica u Kragujevcu nosi njegovo ime, kao i mnoge druge ustanove i institucije u Šumadiji koje čuvaju sećanje na ovog velikog vođu.
Danas, 271 godinu nakon njegovog rođenja, Tanasko Rajić ostaje svetli primer posvećenosti, hrabrosti i borbe za slobodu. Njegovo ime ostaje duboko ukorenjeno u srcima svih onih koji veruju u slobodu, narodnu borbu i nezavisnost. Na jučerašnji dan, 11. februara, obeležavamo njegov rođendan i podsećamo se na važnost njegovog dela u istoriji Srbije.
Spomenici, ulice, ali i naše kolektivno sećanje, čuvaju sećanje na velikog junaka, čije ime uvek treba da bude uzdignuto, a borba za slobodu i dostojanstvo – neprestano nastavljena.