Sve veći broj ljudi se odlučuje da zameni cigarete slatkastim ukusom elektronskih cigareta i takozvanih ,,pafova“, kao navodno zdravijom varijantom, podležući dobrom marketingu i obojenom pakovanju, kao i odgovarajućoj zameni za cigarete kojom će se smanjiti, ali i ostaviti cigarete.
Međutim, dovodi se u pitanje stvarna štetnost elektronskih cigareta i poreklo ulja koje se u njima nalazi.
Zbog prisustva diacetila u ovim cigaretama dolazi do oštećenja plućnog tkiva, pa je samim tim je i povećana mogućnost za nastanak raka pluća.
Elektronska cigareta je sprava koja ije sastavljena iz 3 dela. U filteru se nalazi rezervoar sa tečnošću određenog ukusa, potom nikotin, zatim deo koji služi za raspršivanje i „beli deo“ koji je baterija.
Baterija se puni, a filteri se menjaju ili se rezervoar jednostavno dopuni tečnošću, tj. uljem.
Kada se povuče dim, on oponaša ukus obične cigarete i tu zapravo izlazi vodena para.
Elektronska cigarete ne stvaraju neprijatni miris, kao ni oblake dima, ne sadrže katran i ostale otrove, nemaju pepela… One u sebi sadrže samo par otrova: nikotin, vodenu paru, aromu, koja je najštetnija, dok klasična cigareta sadrži na stotine otrova.
,,Odlučila sam se za elektronsku cigaretu zato što nema neprijatnog mirisa u kosi i prstima, ne stvara oblake dima, pa je samim tim i lakše za provetravanje prostora. Postoji neprijatan miris kada se cigareta tek zapali, bukvalno miris prljavih čarapa, ali vrlo brzo izvetri. Uzimam različite ukuse, najčešće mentu i to mi baš odgovara, jer je osvežavajuće“, rekla nam je devojka koja je posle običnih cigareta prešla na elektronske, koje konzumira već 2 godine i kako kaže što se isplativosti tiče isto je kao i obične cigarete.
,,Kutija sa patronama je 360 dinara, a vreme sagorevanja je oko 5 minuta, koliko treba i običnoj cigareti da sagori.“
Međutim, jedan od sagovornika nam je rekao da nikako nije mogao da se prilagodi elektronskim cigaretama, jer nemaju ukus prave cigarete i ne mogu da zadovolje takvu nikotinsku potrebu.
Bilo kako bilo, obe vrste cigareta su štetne i nisu preporučljive za konzumiranje; obične zbog katrana i ostalih otrova; elektronske zbog diacetila i ulja, uglavnom nepoznatog porekla.
Izvor: Link