Aranđelovac – Nova sezona Radarskog centra „Bukulja” počinje svakog 15. aprila i završava se 15. oktobra i u ovom periodu osmatranje meteoroloških uslova je dvadesetčetvorosatno. I ove godine sektor za odbranu od gradonosnih oblaka ulazi spreman u period visokih padavina u obliku ledenih oblutaka, a sve stanice su snabdevene maksimalno predviđenom količinom raketa.
– Republika je poboljšala snabdevanje raketama. Desi se da u sezoni ispalimo između 1.500 i 2.500 raketa samo ovde, a u zavisnosti od intenziteta nepogode u toku dana od pet do 250, pa nekada i 300 raketa. Dužni smo da dvadesetčetvorosatno radarom pokrivamo vazdušni prostor i da reagujemo po potrebi na formiranje i razvoj gradonosnih oblaka – rekao je Milan Spasić, rukovodilac Radarskog centra „Bukulja”.
Ovaj meteorološki centar zadužen je za zaštitu teritorije između Kolubare i Morave i južno od Save i Dunava do Gornjeg Milanovca i jedan je od 13 centara u sistemu odbrane od grada koji funkcioniše u okviru Republičkog hidrometeorološkog zavoda Srbije. Na teritoriji ima 20 lokalnih samouprava, a na području 16 je za sada 120 lansirnih stanica, od kojih su 44 automatizovane.
– Stanice su automatizovane, ali se ne ispaljuju rakete same od sebe. Tome predstoji mukotrpno pregledanje vazdušnog prostora radarom sa ciljem da se detektuje razvoj gradonosnih oblaka, prati se razvoj oblačnosti, posebno vodnost u oblaku. Vrši se selekcija gradonosnih oblaka, podaci se ubacuju u aplikaciju koja podrazumeva detalje u vezi sa brojem stanice, ispaljivanjem i količinom raketa. Ovo je proces u kojem je rad čoveka nezamenljiv, traje mnogo duže nego samo ispaljivanje raketa – objasnio je Spasić.
Spasić naglašava da protivgradni sistem ne može dovoljno kvalitetno da se osloni na produkte vremenske prognoze i da se sve zasniva na dijagnostičkoj službi, dijagnostičkom instrumentu, a to je meteorološki radar. I pored svega, zbog prirode procesa gradonosnih oblaka, efikasnost odbrane je do 70 odsto.