Kragujevac – Fakultet medicinskih nauka Univerziteta u Kragujevcu (FMN) od pre par dana je jedina naša obrazovna ustanova koja ima ugovor o saradnji sa Karolinska institutom u Švedskoj. Ujedno, kragujevački Medicinski fakultet je 12. februara postao i jedina evropska naučna ustanova izvan Evropske unije sa kojom je čuveni Karolinska institut (KI) sklopio sporazum o dugoročnoj saradnji i zajedničkom učešću u svetskim projektima. Sporazum su parafirali prof. dr Andreas Frank Sereseda, šef Odseka za molekularnu medicinu i hirurgiju na KI, i prof. dr Vladimir Jakovljević, dekan kragujevačkog FMN.
Buduća saradnja FMN u Kragujevcu i švedskog KI zasnivaće se na zajedničkom učešću u bazičnim eksperimentima na životinjama od kojih zavisi i unapređenje kliničke prakse, s tim da će akcenat biti stavljen na usavršavanje procedura u lečenju kardiovaskularnih bolesti.
– Posle višegodišnjeg učešća u Erazmus projektima, koji su povezali naše profesore i studente, doneli smo odluku da tu saradnju podignemo na jedan viši nivo. Zainteresovani smo, pre svega, za saradnju u širokom spektru kardiovaskularnih nauka, ali ćemo učestvovati i u svim drugim projektima u kojima će naše dve ustanove moći da nađu zajednički interes i sagledaju obostranu korist – izjavio je profesor Sereseda prilikom svečanog potpisivanja sporazuma na FMN.
Počeci rada KI vezuju se za 19. vek, kada je u Švedskoj formirana prva hirurška vojna bolnica, a ova ustanova već više od sto godina trasira i sve globalne tokove medicinskih nauka. Na Šangajskoj listi 500 najboljih univerziteta u svetu, KI se prošle godine našao na 37. mestu, dok je Univerzitet u Kragujevcu, zahvaljujući radu profesora i istraživača FMN, već petu godinu zaredom svrstan među prvih 300.
– Uz prethodni ugovor sa medicinskim centrom u kanadskom Vinipegu, sporazum o saradnji sa Karolinska institutom predstavlja moje najveće dostignuće kao rukovodioca Fakulteta medicinskih nauka u Kragujevcu. Karolinska institut ima više od 20 sličnih sporazuma, ali mi smo prva naučna i obrazovna ustanova u Evropi van Evropske unije sa kojom su oni uspostavili saradnju na ovako visokom nivou – naglasio je dekan Jakovljević, pomenuvši da je na prostoru od Beča do Istanbula jedino Medicinski fakultet „Karol Davila” u Bukureštu ispred kragujevačkog FMN.
Velike zasluge za ovaj sporazum pripadaju nešem poznatom stručnjaku dr Jovanu Antoviću, redovnom profesoru na KI i višegodišnjem naučnom saradniku ovdašnjeg FMN, koji je najavio da će u nove centre izvrsnosti u Kragujevcu biti prenet i deo laboratorijske opreme iz Švedske.